Plastyka powiek
górnych i dolnych

Blefaroplastyka skóry powiek

Na czym polega blefaroplastyka skóry powiek?

Plastyka powiek górnych i dolnych, funkcjonująca również pod nazwą Dermatoplastyka (Dermatochalasis),
jest procedurą chirurgiczną polegającą na usunięciu nadmiaru skóry powiek obu oczu.

Kiedy należy wykonać plastykę powiek?

Głównym wskazaniem do jej wykonania jest nadmiar skóry powiek lub zwiotczenie skóry powiek górnych lub dolnych. Wpływa to na ograniczenie pola widzenia, nieprawidłowe ułożenie brzegów powiekowych i pracę aparatu ochronnego oka.
Dodatkowo opadające powieki nadają twarzy zmęczony wygląd. Wymienione objawy mogą w znaczący sposób utrudniać wykonywanie codziennych czynności jak: prowadzenie samochodu, uprawianie sportów, czy wykonanie makijażu.

Co należy wykonać przed Blefaroplastyką (zabiegiem powiek)?

Przed zabiegiem należy przeprowadzić konsultacje lekarską, aby ocenić stan ogólny zdrowia pacjenta, zlecić ewentualne dodatkowe badania (okulista określa np. badania krwi, które należy wykonać) i zaplanować zakres procedury.

Jak przebiega plastyka powiek górnych i dolnych?

W czasie zabiegu, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, usuwana jest nadmiernie rozciągnięta tkankę skórna, w uzasadnionych przypadkach także tkanka tłuszczowa. Zabieg obustronny trwa około 1,5 godziny. Pacjent znieczulony jest miejscowo, w obrębie powiek – może (z zamkniętymi oczami) rozmawiać z chirurgiem okulistą oraz asystującą instrumentariuszką. Cięcie wykonywane jest w naturalnych fałdach powiek, a po wygojeniu blizna jest mało widoczna. Następnie zakładane są bardzo cienkie szwy zabezpieczające ranę, usuwane po około 7 dniach.

W pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu, należy się liczyć z obecnością obrzęku, zaczerwienienia i wybroczynami skóry powiek. Po wygojeniu blizna jest bardzo mało widoczna. Efekt uzyskuje się po kilkunastu tygodniach po zabiegu. Nagrodą, za włożony wysiłek w czasie zabiegu i rekonwalescencji, jest młodszy i wypoczęty wygląd oczu. Symetria, proporcje i rysy twarzy pozostają takie same. Nie należy więc oczekiwać znaczących zmian wyglądu czy zmian postrzegania własnej osoby przez otoczeniu.

zabieg plastyki powiek

Pacjentka przed i po korekcie powiek dolnych i górnych

korekta powiek dolnych i górnych

w dniu zabiegu

korekta powiek dolnych i górnych

7 dni po zabiegu

Jak przygotować się do zabiegu powiek?

  • należy być wypoczętym, 2 tygodnie przed zabiegiem odstawić używki (papierosy, alkohol),
  • nie należy stosować ostrzyknięć twarzy (typu Botox) 6 miesięcy przed zabiegiem,
  • należy mieć czystą skórę twarzy (bez makijażu, bez kremów, bez sztucznych rzęs, itd.),
  • należy przebyć cykl szczepień przeciw Wirusowemu Zapaleniu Wątroby (WZW typu B), w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko zakażenia wirusem WZW,
  • należy wykonać w laboratorium, najpóźniej dzień przed operacją, badania krwi: parametry krzepnięcia krwi: INR, morfologia, OB, HbsAg, anty-HCV,
  • pacjenci leczeni przewlekle lekami przeciwpłytkowymi (Plavix, Araplex, Clopidix, Acard, Polocoard itp.) powinni te leki odstawić na odpowiedni okres przed planowanym zabiegiem po porozumieniu z lekarzem POZ. Doustne leki przeciwzakrzepowe (Acenocumarol, Warfin, itp.) należy zamienić na heparynę drobnocząsteczkową po porozumieniu z lekarzem POZ. Nie wolno stosować Aspiryny i leków przeciwzapalnych,
  • sposób przygotowania się do zabiegu może w niektórych przypadkach obejmować inne procedury, dlatego istotne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
blefaroplastyka badania przed zabiegiem
efekty po zabiegu powiek

Czas trwania zabiegu plastyki powiek

Na cały zabieg wraz z przygotowaniem należy zarezerwować od 2 do 3 godzin – operacja jest dłuższa w niektórych przypadkach, np. jeśli należy dodatkowo usunąć przepuklinę tłuszczową. Przez zabiegiem należy podpisać zgodę na zabieg.

Efekty po zabiegu powiek

Efekt po zabiegu to przede wszystkim poszerzenie pola widzenia, a co za tym idzie lepsze widzenie. Pacjent ma również młodszy i bardziej „wypoczęty” wyglądu oczu.

Pacjent poddający się zabiegowi powiek musi mieć również świadomość, że w nielicznych przypadkach nie uzyskuje się zamierzonego efektu zabiegu, pomimo zachowania najwyższej staranności oraz dopełnienia wszystkich procedur. Efekt zabiegu jest bowiem uzależniony nie tylko od samej procedury, ale i od cech indywidualnych, takich jak zdolności regeneracyjne skóry i całego organizmu, tendencje do powstawania wybroczyn, bliznowców, itp.

Zalecenia po operacji powiek

Po zabiegu na powieki nałożone są opatrunki, które umożliwiają samodzielne poruszanie się, nie pozwalają jednak na prowadzenie samochodu. Należy zapewnić sobie bezpieczny transport do domu. Przez pierwsze dni do operacji należy spać z uniesioną głową, nie wolno wykonywać prac fizycznych, a przez dwa tygodnie mogą być widoczne obrzęk i wybroczyny skórne. Zaleca się stosowanie zimnych „suchych” okładów zmniejszających obrzęk, np. żelowe, typu COLDHOT (schłodzone w lodówce, nie w zamrażalce). Nie należy natomiast eksponować powiek na słońce.

Pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia wystawione przez okulistę wykonującego zabieg. Obejmują one maści, żele, krople nawilżające lub antybiotyki. Około 7 dni po zabiegu należy przyjść na bezpłatne badanie kontrolne, podczas którego okulista ściąga szwy. Wizyta trwa od 15 do 30 minut.

zalecenia po operacji powiek

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz,
wybierz placówkę oraz miejsce wizyty
i umów się na wizytę całkowicie online.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ