Irydotomia laserowa jaskry

leczenie jaskry z zamkniętym kątem przesączania

Zabieg Irydotomii laserowej YAG

U pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania występuje zwiększony opór przed odpływem cieczy wodnistej przez siateczkę beleczkową zwaną tęczówką. Natomiast u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania drenaż jest zazwyczaj utrudniony. Zaburzenia mikrokrążenia, zmniejszona odporność naczyń, cytotoksyczność, czy stres oksydacyjny mogą również mieć pośredni wpływ na rozwój jaskry. Pierwotne patologiczne procesy nerwowe mogą powodować wtórną neurodegenerację neuronów siatkówki i komórek w ośrodkowej drodze wzrokowej. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania jest stanem ocznym, wynikającym ze wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego w wyniku zablokowania odpływu cieczy wodnistej. Ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta, co prowadzi do pojawienia się objawów. Najlepszym sposobem leczenia jaskry zamkniętego kąta jest utworzenie dziury w tęczówce. Irydotomia laserowa jaskry umożliwia przywrócenie przepływu płynu do przedniej części oka. Gdy płyn przechodzi przez nowy otwór, ciśnienie w oku wraca do normy.

zabieg irydotomii laserowej

Jak przygotować się do zabiegu Irydotomii laserowej?

Zabieg irydotomii laserowej nie wymaga specjalnego przygotowania. W większości przypadków lekarz okulista ordynuje jedynie podanie kropli obniżających ciśnienie w oku. Dodatkowo zaleci także krótkodziałające krople znieczulające gałkę oczną. Należy również zmierzyć ciśnienie wewnątrz oka, ostrość wzroku oraz podpisać zgodę na zabieg.

Zalecenia po zabiegu irydotomii laserowej?

Nie ma restrykcji po przeprowadzonym zabiegu laserowym. Możesz natychmiast wrócić do swoich codziennych obowiązków. Wskazane jest, aby ktoś odwiózł Cię do domu z gabinetu okulistycznego, ze względu na podane przed zabiegiem krople, które osłabiają widzenie (zwłaszcza po zmroku). Możesz spodziewać się zaczerwienienia oka, zwiększonej wrażliwości na światło i uczucia drapania. Wszystko to może trwać przez kilka dni. Możesz również spodziewać się niewielkiego bólu głowy w dniu zabiegu, trwającego kilka do kilkunastu godzin.

Nie martw się rozmiarem powstałej „dziury” w tęczówce. Ani Ty, ani Twoi najbliżsi tego nie zauważycie. Zwykle irydotomia laserowa jaskry przeprowadzana jest w części tęczówki, która jest zakryta przez górną powiekę. Rozmiar dziurki po irydotomii to tylko rozmiar główki szpilki.

Pamiętaj, że wykonanie irydotomii laserowej jest bezpieczne, skuteczne i konieczne. Celem irydotomii jest zachowanie obecnej ostrości widzenia, a nie jej poprawa.

zalecenia po zabiegu irydotomii laserowej
wczesna diagnostyka jaskry

Czas trwania zabiegu Irydotomii laserowej YAG

Cała procedura, od momentu pojawienia się pacjenta w klinice, łącznie ze wszystkimi formalnościami i procedurami, zajmuje od 30 do 90 minut. Natomiast sam zabieg irydotomii laserowej trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund.

Laserowe leczenia jaskry – przeciwwskazania

Jedynym przeciwskazaniem jest zaawansowana neuropatia jaskrowa. Wówczas należy poddać się chirurgicznym zabiegom jaskrowym. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka jaskry, aby do powyższej sytuacji nie doprowadzić.

Zalecenia po wykonaniu laserowego leczenia jaskry

Dzień po wykonaniu zabiegu irydotomii laserowej należy zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe u lekarza prowadzącego. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, a po upływie kilkudziesięciu minut ponownie dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Kilkanaście minut po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy do umawiania się na wizyty, badania diagnostyczne i zabiegi. Zachcęcamy do zadawania pytań.