Kapsulotomia laserowa
zaćmy wtórnej

przecięcie torebki tylnej soczewki laserem Q Switch ND-YAG

 Zabieg usunięcia zaćmy wtórnej

Kapsulotomia to laserowy zabieg chirurgiczny stosowany w leczeniu wtórnego zmętnienia soczewki – powikłania spowodowanego operacją usunięcia zaćmy. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych technik laserowych stosowanych w leczeniu zaćmy. Polega na usunięciu torebki soczewki (w przypadku jej zmętnienia) po usunięciu zaćmy. Procedura ta jest bezpieczna oraz bardzo skuteczna w przywracaniu ostrości wzroku do stanu sprzed tzw. zaćmy.

Standardowym sposobem leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki przy pomocy lasera, które charakteryzuje się 98% skutecznością i bardzo niskim ryzykiem powikłań. Podczas tej procedury soczewka jest usuwana i zastępowana soczewką wewnątrzgałkową (IOL), pozostawiając nienaruszoną cienką błonę, otaczającą naturalną soczewkę oka (torebkę soczewki). W sytuacji gdy nowa soczewka ulega ponownemu zmętnieniu, przeprowadzamy procedurę zwaną kapsulotomią.

kapsulotomia laserowa zaćmy wtórnej

Jak przebiega zabieg kapsulotomii?

Kapsulotomia laserowa zaćmy wtórnej jest wykonywana przy użyciu zaawansowanej technologii laserowej. Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu w trakcie ani po zabiegu. Dlatego zabieg ten jest wykonywany w gabinecie okulistycznym w trybie ambulatoryjnym, z zastosowaniem miejscowych środków znieczulających w celu zapewnienia pacjentowi komfortu.

Procedura rozpoczyna się od rozszerzenia chorego oka przez lekarza za pomocą rozszerzających kropli do oczu. Wiązki laserowe są następnie celowane w tylną torebkę i tworzą otwory w tylnej wyściółce torebki soczewki, skutecznie usuwając ją z pola widzenia pacjenta. Dzięki temu światło przechodzi do siatkówki. Cały zabieg można wykonać bez dotykania samego oka.

Kapsulotomia laserowa nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. W rzeczywistości pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć niemal natychmiast po zabiegu. Jednak normalne jest doświadczanie mętów w polu widzenia po zabiegu. Przewiduje się, że ustąpią one w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Nasi okuliści zazwyczaj przepisują również przeciwzapalne krople do oczu, aby zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych, oraz poprawić komfort pacjenta.

Kapsulotomia – najważniejsze informacje

CZAS TRWANIA ZABIEGU

Zabieg kapsulotomii trwa przeważnie od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Cała procedura, od momentu wizyty pacjenta w naszej klinice okulistycznej, łącznie ze wszystkimi formalnościami i procedurami (jak podpisanie zgody papierowej, podanie kropli rozszerzających źrenicę, kontrolny pomiar ciśnienia w oku), zajmuje od 45 do 90 minut.

JAKIE SĄ MOŻLIWE POWIKŁANIA PO ZABIEGU?

Zabieg kapsulotomii laserowej YAG stwarza minimalne ryzyko powikłań dla pacjenta. Tak naprawdę powikłania występują u mniej niż 2% pacjentów.

zabieg kapsulotomii laserowej YAG
chirurgiczne usunięcie zaćmy wtórnej

Zalecenia po zabiegu laserowym kapsulotomii

W zależności od przebiegu zabiegu, lekarz może poprosić kogoś, żeby odwiózł Cię do domu. W większości przypadków pacjent jest w stanie od razu wykonywać wszystkie swoje codzienne czynności. Lekarz okulista może również zalecić przyjmowanie przeciwzapalnych kropli do oczu przez około tydzień.

Przez resztę dnia możesz widzieć męty w polu widzenia. Objawy powinny ustąpić po jednym lub dwóch dniach. Większe męty mogą utrzymywać się nieco dłużej jednak powinny zniknąć po pewnym czasie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy do umawiania się na wizyty, badania diagnostyczne i zabiegi. Zachcęcamy do zadawania pytań.