Kapsulotomia laserowa
zaćmy wtórnej
przecięcie torebki tylnej soczewki laserem Q Switch ND-YAG
Zabieg usunięcia zaćmy wtórnej
Kapsulotomia to laserowy zabieg chirurgiczny stosowany w leczeniu wtórnego zmętnienia soczewki – powikłania spowodowanego operacją usunięcia zaćmy. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych technik laserowych stosowanych w leczeniu zaćmy. Polega na usunięciu torebki soczewki (w przypadku jej zmętnienia) po usunięciu zaćmy. Procedura ta jest bezpieczna oraz bardzo skuteczna w przywracaniu ostrości wzroku do stanu sprzed tzw. zaćmy.
Standardowym sposobem leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki przy pomocy lasera, które charakteryzuje się 98% skutecznością i bardzo niskim ryzykiem powikłań. Podczas tej procedury soczewka jest usuwana i zastępowana soczewką wewnątrzgałkową (IOL), pozostawiając nienaruszoną cienką błonę, otaczającą naturalną soczewkę oka (torebkę soczewki). W sytuacji gdy nowa soczewka ulega ponownemu zmętnieniu, przeprowadzamy procedurę zwaną kapsulotomią.

Jak przebiega zabieg kapsulotomii?
Kapsulotomia laserowa zaćmy wtórnej jest wykonywana przy użyciu zaawansowanej technologii laserowej. Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu w trakcie ani po zabiegu. Dlatego zabieg ten jest wykonywany w gabinecie okulistycznym w trybie ambulatoryjnym, z zastosowaniem miejscowych środków znieczulających w celu zapewnienia pacjentowi komfortu.
Procedura rozpoczyna się od rozszerzenia chorego oka przez lekarza za pomocą rozszerzających kropli do oczu. Wiązki laserowe są następnie celowane w tylną torebkę i tworzą otwory w tylnej wyściółce torebki soczewki, skutecznie usuwając ją z pola widzenia pacjenta. Dzięki temu światło przechodzi do siatkówki. Cały zabieg można wykonać bez dotykania samego oka.
Kapsulotomia laserowa nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. W rzeczywistości pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć niemal natychmiast po zabiegu. Jednak normalne jest doświadczanie mętów w polu widzenia po zabiegu. Przewiduje się, że ustąpią one w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Nasi okuliści zazwyczaj przepisują również przeciwzapalne krople do oczu, aby zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych, oraz poprawić komfort pacjenta.
Kapsulotomia – najważniejsze informacje
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg kapsulotomii trwa przeważnie od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Cała procedura, od momentu wizyty pacjenta w naszej klinice okulistycznej, łącznie ze wszystkimi formalnościami i procedurami (jak podpisanie zgody papierowej, podanie kropli rozszerzających źrenicę, kontrolny pomiar ciśnienia w oku), zajmuje od 45 do 90 minut.
JAKIE SĄ MOŻLIWE POWIKŁANIA PO ZABIEGU?
Zabieg kapsulotomii laserowej YAG stwarza minimalne ryzyko powikłań dla pacjenta. Tak naprawdę powikłania występują u mniej niż 2% pacjentów.


Zalecenia po zabiegu laserowym kapsulotomii
W zależności od przebiegu zabiegu, lekarz może poprosić kogoś, żeby odwiózł Cię do domu. W większości przypadków pacjent jest w stanie od razu wykonywać wszystkie swoje codzienne czynności. Lekarz okulista może również zalecić przyjmowanie przeciwzapalnych kropli do oczu przez około tydzień.
Przez resztę dnia możesz widzieć męty w polu widzenia. Objawy powinny ustąpić po jednym lub dwóch dniach. Większe męty mogą utrzymywać się nieco dłużej jednak powinny zniknąć po pewnym czasie.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Wypełnij formularz,
wybierz placówkę oraz miejsce wizyty
i umów się na wizytę całkowicie online.