Kapsulotomia laserowa
zaćmy wtórnej

przecięcie torebki tylnej soczewki laserem Q Switch ND-YAG

Co to jest Kapsulotomia laserowa YAG?

Kapsulotomia YAG to szybki i bezbolesny zabieg wykonywany bezdotykowo laserem w celu usunięcia zaćmy wtórnej. Zaćma wtórna to powikłanie występujące u większości pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy.

Kapsulotomia to jedna z bardziej zaawansowanych technik laserowych stosowanych w leczeniu zaćmy. Polega na usunięciu torebki soczewki (w przypadku jej zmętnienia) po usunięciu zaćmy. Procedura ta jest bezpieczna oraz bardzo skuteczna w przywracaniu ostrości wzroku.

Na czym polega zabieg Kapsulotomia laserowa?

Kapsulotomia laserowa zaćmy wtórnej jest wykonywana przy użyciu zaawansowanej technologii laserowej. Zabieg jest bezbolesny i zazwyczaj nie powoduje dyskomfortu w trakcie ani po zabiegu. Dlatego zabieg ten jest wykonywany w gabinecie okulistycznym w trybie ambulatoryjnym, z zastosowaniem miejscowych środków znieczulających w celu zapewnienia pacjentowi komfortu. Efekt zabiegu Kapsulotomii zazwyczaj jest natychmiastowy, co objawia się ostrzejszym widzeniem.

zabieg kapsulotomii laserowej YAG

Co to jest zaćma wtórna?

Zaćma wtórna to zmętnienie torebki tylnej soczewki pozostawione podczas operacji zaćmy, która ma za zadanie utrzymanie sztucznej soczewki w odpowiednim miejscu.

Zaćma wtórna występuje u niemal 70% pacjentów, którzy poddali się zabiegowi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Zaćma wtórna pojawia się po kilku miesiącach, a czasem nawet po kilku latach od operacji zaćmy.

Technika lasera YAG wykorzystywana do przeprowadzenia zabiegu Kapsulotomia

Celem zabiegu jest utworzenie otworu w zmętniałej soczewce o średnicy mniejszej lub równej wielkości źrenicy w umiarkowanym oświetleniu. Energia pojedynczych uderzeń lasera waha się od 2 do 5 mJ. Uderzenia lasera powodują przerwanie torebki tylnej.  Ilość uderzeń i technika rozcięcia torebki zależy od doświadczenia okulisty wykonującego zabieg.

Pozostałe parametry:

typ głowicy: Q-switched, Nd:YAG,

długość fali lasera: 1064nm, bliska podczerwień,

średnica plamki: 8 μm,

energia wiązki: 0.3 – 10.0 mJ (max. 55 mJ w potrójnym impulsie),

impulsy: czas trwania: 4 ns.

Nasz sprzęt do zabiegu Kapsulotomia

Do wykonywania zabiegów usunięcia zaćmy wtórnej używamy lasera Tango australijskiej firmy Ellex Medical. Jest to najwyższej klasy sprzęt.

Kapsulotomia a zabieg usunięcia zaćmy

Zaćma wtórna jest naturalnym następstwem zabiegu zaćmy. Kapsulotomia laserowa jest wykonywana po operacji zaćmy – kilka tygodni, do kilku lat po zabiegu zaćmy. Standardowym sposobem leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki, które charakteryzuje się 98% skutecznością i bardzo niskim ryzykiem powikłań. Podczas tej procedury soczewka jest usuwana i zastępowana soczewką wewnątrzgałkową (IOL), pozostawiając nienaruszoną cienką błonę, otaczającą naturalną soczewkę oka (torebkę soczewki). W sytuacji gdy nowa soczewka ulega ponownemu zmętnieniu, przeprowadzamy procedurę zwaną Kapsulotomią.

Jak przebiega zabieg Kapsulotomia

Procedura rozpoczyna się od rozszerzenia chorego oka przez lekarza za pomocą rozszerzających kropli do oczu. Wiązki laserowe są następnie celowane w tylną torebkę i tworzą otwory w tylnej wyściółce torebki soczewki, skutecznie usuwając ją z pola widzenia pacjenta. Dzięki temu światło przechodzi do siatkówki. Cały zabieg można wykonać bez dotykania samego oka.

Zabieg Kapsulotomii trwa przeważnie od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Cała procedura, od momentu wizyty pacjenta w naszej klinice okulistycznej, łącznie ze wszystkimi formalnościami i procedurami (jak podpisanie zgody papierowej, podanie kropli rozszerzających źrenicę, kontrolny pomiar ciśnienia w oku), zajmuje od 45 do 90 minut.

zabieg kapsulotomii laserowej YAG

Skutki uboczne i powikłania po zabiegu Kapsulotomia

Zabieg Kapsulotomii laserowej YAG stwarza minimalne ryzyko powikłań dla pacjenta. Tak naprawdę powikłania występują u mniej niż 2% pacjentów. Należy pamiętać, że zabiegu Kapsulotomii nie można uniknąć – prędzej czy później należy go wykonać. Niebezpieczeństwo dla oczu pacjenta w skutek nie poddania się zabiegowi Kapsulotmii wielokrotnie przewyższa ryzyko powikłań czy skutków ubocznych jakie niesie ze sobą sam zabieg, notabene jeden z najprostszych i najszybszych laserowych zabiegów okulistycznych.

Przeciwwskazania do zabiegu Kapsulotomia

Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do wykonania Kapsulotomii. Skierowanie lekarza na zabieg jest jednoznaczne z koniecznością wykonania tego zabiegu. Nie ma potrzeby weryfikacji konieczności wykonania zabiegu przez innego okulistę.

Kapsulotomia a wysiłek fizyczny

Po zabiegu Kapsulotomii, w dniu zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia. Nie należy uprawiać sportu. Należy zrezygnować z wysiłku fizycznego, pobytów na słońcu. Z racji podania kropli rozszerzających źrenice nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ale lepiej również zrezygnować z jazdy rowerem.

Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu Kapsulotmia

Kapsulotomia laserowa nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. W rzeczywistości pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć niemal natychmiast po zabiegu. Jednak normalne jest doświadczanie mętów w polu widzenia po zabiegu. Przewiduje się, że ustąpią one w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Nasi okuliści zazwyczaj przepisują również przeciwzapalne krople do oczu, aby zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych, oraz poprawić komfort pacjenta.

W zależności od przebiegu zabiegu, lekarz może poprosić kogoś, żeby odwiózł Cię do domu. W większości przypadków pacjent jest w stanie od razu wykonywać wszystkie swoje codzienne czynności. Przez resztę dnia możesz widzieć męty w polu widzenia. Objawy powinny ustąpić po jednym lub dwóch dniach. Większe męty mogą utrzymywać się nieco dłużej jednak powinny zniknąć po pewnym czasie.

Kapsulotomia na NFZ. Czy zabieg Kapsulotmii można wykonać w ramach NFZ?

Zabieg Kapsulotomii można wykonać w ramach NFZ. Należy posiadać skierowanie od lekarza okulisty z placówki posiadającej umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub od lekarza rodzinnego do Poradni Okulistycznej z rozpoznaniem zaćmy wtórnej.

zabieg kapsulotomii laserowej YAG

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na dzień zabiegu Kapsulotomii?

W związku z wykonaniem zabiegu Kapsulotomii można uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza okulisty przeprowadzającego zabieg. W większości przypadków zwolnienie na dzień wykonywania zabiegu jest wystarczające. Dużo rzadziej zwolnienie konieczne jest na dłużej niż jeden dzień.

Opinia pacjenta odnośnie zabiegu Kapsulotomia

Prezentacja opinii i doświadczeń pacjentów, którzy przeszli Kapsulotomię laserową.

zabieg kapsulotomii laserowej YAG

Jaki jest koszt zabiegu Kapsulotomia?

Usługa Cena
Tomografia OCT siatkówki 250 zł (podczas wizyty 150 zł)
Tomografia OCT jaskrowe (tryb RNFL) 250 zł (podczas wizyty 150 zł)
Tomografia OCT siatkówki plus OCT jaskrowe 350 zł (podczas wizyty 200 zł)
Tomografia OCT przedniego odcinka 250 zł (tylko oddział Gdynia)
Angio OCT 300 zł (tylko oddział Gdynia)

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy do umawiania się na wizyty, badania diagnostyczne i zabiegi. Zachcęcamy do zadawania pytań.