Laserowe leczenie jaskry (trabekuloplastyka laserowa SLT)

Selektywna Trabekuloplastyka Laserowa SLT

Nowoczesne leczenie jaskry

Czym jest zabieg SLT?

Zabieg SLT to nowoczesna, sprawdzona w wielu prestiżowych badaniach klinicznych i bardzo skuteczna metoda leczenia jaskry.
Ta nowoczesna metoda usuwania, leczenia jaskry polega na stymulacji komórek barwnikowych przy zastosowaniu selektywnej fototermolizy.
Celem zabiegu SLT jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Laserowe leczenie jaskry, czyli SLT, przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent siada naprzeciw lampy szczelinowej, która połączona jest z laserem. Oko znieczula się specjalnymi kroplami, a następnie na jego powierzchni aplikuje się soczewkę, dzięki której możliwe jest precyzyjne skierowanie wiązki lasera w miejsce poddawane terapii. Zabieg jakim jest laseroterapia jaskry trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny. Podczas przeprowadzania zabiegu pacjent widzi błyski lub zielone światło, nie sprawia to jednak dużego dyskomfortu.

Kiedy wykonujemy zabieg SLT?
– jaskra otwartego kąta przesączania,
– jaskra wtórna zamkniętego kąta przesączania,
– leczenie w przypadku, gdy niewskazana jest farmakologia (np. kobiety w ciąży),
– chęć rezygnacji ze stosowania leczenia farmakologicznego.

jaskra leczenie laserem
terapia jaskrowa

Laseroterpia jaskry w tym skuteczność laseroterapii SLT potwierdzona jest naszą wieloletnią praktyką w leczeniu, usuwaniu jaskry tą metodą. Zakupiliśmy w 2008 roku jedno z pierwszych w Europie urządzeń do terapii jaskrowej SLT. Nasze doświadczenia lecznicze poparte są również wytycznymi European Glaucoma Society (Europejskie Towarzystwo Jaskrowe) oraz wieloośrodkowymi i międzynarodowymi badaniami klinicznymi LIGHT, które ukazały się w czasopiśmie Lancet w 2019 roku. Wnioski z powyższych badań i naszych praktyk mówią jasno: pierwszym wyborem lekarza okulisty, powinno być leczenie przeciwjaskrowe metodą lasera SLT w zdiagnozowanym nadciśnieniu ocznym oraz jaskrze otwartego kąta przesączania, zamiast stosowania nieobojętnych dla organizmu człowieka kropli przeciwjaskrowych.

KORZYŚCI ZABIEGU SLT

– zabieg jest bezpieczny i skuteczny,
– zabieg działa wyłącznie w miejscu objętym terapią,
– można powtarzać zabieg,
– krótki czas rekonwalescencji,
– pobudzenie procesów odnowy w jaskrze,
– ułatwienie odpływu cieczy wodnistej,
– obniżenie ciśnienia śródgałkowego,
– wykluczenie lub ograniczenie stosowania kropli przeciwjaskrowych (nie we wszystkich przypadkach).

Laseroterapia jaskry

W 2007 roku, jako drugi ośrodek w Polsce, rozpoczęliśmy wykonywanie lasera SLT i laserowej korekcji jaskry.

Wykonaliśmy kilkanaście tysięcy zabiegów laseroterapii SLT na jaskrę.
Wykonanie lasera SLT na jaskrę jest bezpieczne, trwa tylko kilka minut, a może zwolnić Cię z przyjmowania leków.
Prestiżowe badania kliniczne „LIGHT” dowodzą, że terapia SLT – laserowa korekcja jaskry to pierwszą decyzją lekarza okulisty po wykryciu jaskry (zamiast przepisywania kropli ma jaskrę obniżających ciśnienie).

Nasz sprzęt do laseroterapii SLT to nowoczesny Laser Tango od firmy Ellex Medical

przygotowanie do zabiegu slt

Jak przygotować się do zabiegu SLT?

Zabieg SLT na jaskrę nie wymaga specjalnego przygotowania, w większości przypadków lekarz okulista ordynuje jedynie podanie kropli obniżających ciśnienie przed zabiegiem. Należy również zmierzyć ciśnienie oczne w naszej klinice, sprawdzić ostrość wzroku oraz podpisać zgodę na zabieg.

Czas trwania zabiegu SLT

Zabieg SLT – laser na jaskrę trwa od kilku do kilkunastu minut. Cała procedura, od momentu przyjścia pacjenta do naszej kliniki okulistycznej w Sopocie, łącznie ze wszystkimi formalnościami i procedurami, zajmuje od 30 do 90 minut.

Leczenie jaskry laserem – przeciwwskazania

Leczenie jaskry laserem ma również przeciwwskazania. Jest nim m.in zaawansowana neuropatia jaskrowa. Wówczas należy poddać się chirurgicznym zabiegom jaskrowym. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka jaskry, aby do powyższej sytuacji nie doprowadzić.

Zalecenia po wykonaniu laserowego leczenia jaskry

Dzień po wykonaniu zabiegu SLT  – laseroterapia jaskry należy zmierzyć ciśnienie oczne w naszej klinice, bądź w w miejscu, gdzie pacjent się leczy. Po zabiegu lasera na jaskrę zaleca się odpoczynek, a po upływie 60 minut ponownie dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. W dniu przeprowadzania zabiegu – lasera na jaskrę zaleca się oszczędny tryb życia i odpoczynek. Kilkanaście minut po zabiegu pacjent może wrócić do domu, a nawet do pracy, jeśli nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego.

Clinica Dr Szulc – Jaskra Leczenie Laserem

laserowe leczenie jaskry przeciwwskazania

Nowoczesne Centrum leczenia jaskry w Sopocie

Centrum leczenia jaskry w Gdyni

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy do umawiania się na wizyty, badania diagnostyczne i zabiegi. Zachcęcamy do zadawania pytań.