Laserowe leczenie jaskry

Trabekuloplastyka laserowa SLT

Czym jest zabieg SLT?

Zabieg SLT jest nowoczesną, sprawdzoną w wielu prestiżowych badaniach klinicznych i bardzo skuteczną metodą leczenia jaskry.
Polega na stymulacji komórek barwnikowych przy zastosowaniu selektywnej fototermolizy.
Celem zabiegu jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Laserowe leczenie jaskry, czyli SLT, przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent siada naprzeciw lampy szczelinowej, która połączona jest z laserem. Oko znieczula się specjalnymi kroplami, a następnie na jego powierzchni aplikuje się soczewkę, dzięki której możliwe jest precyzyjne skierowanie wiązki lasera w miejsce poddawane terapii. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny. Podczas przeprowadzania zabiegu pacjent widzi błyski lub zielone światło, nie sprawia to jednak dużego dyskomfortu.

Kiedy wykonujemy zabieg SLT?
– jaskra otwartego kąta przesączania,
– jaskra wtórna zamkniętego kąta przesączania,
– leczenie w przypadku, gdy niewskazana jest farmakologia (np. kobiety w ciąży),
– chęć rezygnacji ze stosowania leczenia farmakologicznego.

jaskra leczenie laserem
terapia jaskrowa

Skuteczność laseroterapii SLT potwierdzona jest naszą wieloletnią praktyką w leczeniu jaskry tą metodą. Zakupiliśmy w 2008 roku jedno z pierwszych w Europie urządzeń do terapii jaskrowej SLT. Nasze doświadczenia lecznicze poparte są również wytycznymi European Glaucoma Society (Europejskie Towarzystwo Jaskrowe) oraz wieloośrodkowymi i międzynarodowymi badaniami klinicznymi LIGHT, które ukazały się w czasopiśmie Lancet w 2019 roku. Wnioski z powyższych badań i naszych praktyk mówią jasno: pierwszym wyborem okulisty, powinno być leczenie przeciwjaskrowe metodą lasera SLT w zdiagnozowanym nadciśnieniu ocznym oraz jaskrze otwartego kąta przesączania, zamiast stosowania nieobojętnych dla organizmu człowieka kropli przeciwjaskrowych.

KORZYŚCI ZABIEGU SLT

– zabieg jest bezpieczny i skuteczny,
– zabieg działa wyłącznie w miejscu objętym terapią,
– można powtarzać zabieg,
– krótki czas rekonwalescencji,
– pobudzenie procesów odnowy w jaskrze,
– ułatwienie odpływu cieczy wodnistej,
– obniżenie ciśnienia śródgałkowego,
– wykluczenie lub ograniczenie stosowania kropli przeciwjaskrowych (nie we wszystkich przypadkach).

W 2007 roku, jako drugi ośrodek w Polsce, rozpoczęliśmy wykonywanie lasera SLT.

Wykonaliśmy kilkanaście tysięcy zabiegów laseroterapii SLT.
Wykonanie lasera SLT jest bezpieczne, trwa tylko kilka minut, a może zwolnić Cię z przyjmowania leków.
Duże i prestiżowe badania kliniczne „LIGHT” dowodzą, że terapia SLT powinna być pierwszą decyzją lekarza po wykryciu jaskry (zamiast przepisywania kropli obniżających ciśnienie).

Nasz sprzęt do laseroterapii SLT: Laser Tango od firmy Ellex Medical

przygotowanie do zabiegu slt

Jak przygotować się do zabiegu SLT?

Zabieg SLT nie wymaga specjalnego przygotowania, w większości przypadków lekarz okulista ordynuje jedynie podanie kropli obniżających ciśnienie przed zabiegiem. Należy również zmierzyć ciśnienie oczne w naszej klinice, sprawdzić ostrość wzroku oraz podpisać zgodę na zabieg.

Czas trwania zabiegu SLT

Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Cała procedura, od momentu przyjścia pacjenta do naszej kliniki, łącznie ze wszystkimi formalnościami i procedurami, zajmuje od 30 do 90 minut.

Laserowego leczenia jaskry – przeciwwskazania

Jednym przeciwskazaniem jest zaawansowana neuropatia jaskrowa. Wówczas należy poddać się chirurgicznym zabiegom jaskrowym. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka jaskry, aby do powyższej sytuacji nie doprowadzić.

Zalecenia po wykonaniu laserowego leczenia jaskry

Dzień po wykonaniu zabiegu SLT należy zmierzyć ciśnienie oczne w naszej klinice, bądź w w miejscu, gdzie pacjent się leczy. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, a po upływie 60 minut ponownie dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. W dniu przeprowadzania zabiegu zaleca się oszczędny tryb życia i odpoczynek. Kilkanaście minut po zabiegu pacjent może wrócić do domu, a nawet do pracy, jeśli nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego.

laserowe leczenie jaskry przeciwwskazania

Centrum leczenia jaskry w Sopocie

Centrum leczenia jaskry w Gdyni

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz,
wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę całkowicie online.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ