Diagnostyka Jaskry
Pomożemy Ci we wczesnym rozpoznaniu i leczeniu jaskry.
Jaskra
Jaskra jest bardzo groźną chorobą nerwu wzrokowego prowadzącą do postępującej i nieodwracalnej utraty pola widzenia.
Człowiek chory na jaskrę z reguły nie odczuwa żadnych niepokojących objawów.
Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, wczesne wykrywanie i właściwe nowoczesne leczenie tej niezwykle podstępnej choroby.
Bardzo ważnymi badaniami, które należy wykonać, aby wcześnie wykryć zmiany jaskrowe i monitorować efekty leczenia są:
Laserowa Tomografia Nerwu Wzrokowego HRT III
HRT III, sprawdzony w wieloletnich badaniach klinicznych system, który kompleksowo analizuje strukturę nerwu wzrokowego, w tym grubość włókien nerwowych, przewiduje i wykrywa jaskrę o wiele lat wcześniej niż inne urządzenia, automatycznie śledzi postępowanie choroby w czasie.
Badanie HRT III jest całkowicie bezbolesne i zajmuje zaledwie kilka minut.
GDx Pro
GDx Pro to analizator włókien nerwowych, dokonujący pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki. Jaskra jest chorobą uszkadzającą nerw wzrokowy, a włókna nerwowe siatkówki ulegają ścieńczeniu i zanikowi. Dlatego w podejrzeniu kontroli jaskry zalecane jest wykonywanie tego badania.
Optyczna Koherenta Tomografia, czyli OCT.
OCT jest nowoczesną metodą obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego, wykorzystując fale świetlne w celu uzyskania przekrojów (tomogramów) siatkówki. Dotychczasowe metody diagnostyczne (fotografia, angiografia) przedstawiają jedynie obraz powierzchni siatkówki, natomiast OCT jest pierwszym narzędziem ukazującym strukturę tkanki w przekroju. Niezwykle istotna zaleta tej metody charakteryzuje się całkowitą nieinwazyjnością i bezkontaktowym badaniem.
Inne konieczne badania, które wykonujemy w przypadku podejrzenia lub rozpoznania jaskry:
- pełne badanie okulistyczne (badanie odcinka przedniego oraz dna oka)
- obserwacja ciśnienia śródgałkowego (wielokrotne pomiary)
- gonioskopia – czyli badanie kąta przesączania
- badanie pola widzenia – perymetria komputerowa statyczna
- pachymetria (ultrasonograficzny pomiar grubości rogówki)
Leczenie jaskry
Istotą leczenia jaskry jest jak najlepsza ochrona nerwu wzrokowego przed jego uszkodzeniem. W wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego , pacjent stopniowo i nieodwracalnie traci pole widzenia.
W leczeniu jaskry stosuje się:
- farmakoterapia, czyli leki przeciwjaskrowe podawane w kroplach, najczęściej do końca życia pacjenta
- zabiegi laserowe przeciwjaskrowe
- zabiegi chirurgiczne przeciwjaskrowe , stosowane gdy leczenie kroplami lub zabiegi laserowe nie dają odpowiednich rezultatów
Celem leczenia jaskry jest jak najlepsza ochrona nerwu wzrokowego przed jego uszkodzeniem. W wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego , pacjent stopniowo i nieodwracalnie traci pole widzenia.
Metody leczenia jaskry:
- leczenie farmakologiczne
- zabiegi laserowe (trabekuloplastyka SLT, irydotomia, goniopunkcja)
- zabiegi chirurgiczne przeciwjaskrowe
Najnowszą i wyjątkowo skuteczną metodą leczenia jaskry jest zastosowanie laserów niskoenergetycznych – tzw. “zimnych laserów” przy pomocy, których wykonuje się trabekuloplastykę SLT.
W naszym gabinecie tego rodzaju zabiegi u pacjentów z jaskrą przeprowadzamy od kilkunastu lat, osiągając bardzo dobre rezultaty.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny i praktyczne pozbawiony jakichkolwiek powikłań.
Dzięki zabiegowi SLT możemy ograniczyć ilość podawanych kropli przeciwjaskrowych lub całkowicie zrezygnować z ich stosowania!
Podczas zabiegu trwającego zaledwie kilka minut wykonuje się delikatne ekspozycje laserem w obszarze kąta przesączania oka. Zabieg ma na celu poprawienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej.
SLT ma przewagę nad tradycyjną laserową trabekuloplastyką ALT, ponieważ nie wywołuje trwałych zmian strukturalnych w oku, działa jedynie na melaninę w obrębie kąta przesączania gałki ocznej przez co jest metodą bardzo bezpieczną i skutecznie obniżającą ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.