Okulista dziecięcy Gdynia, Sopot, Gdańsk (Trójmiasto)
…
Okulista dziecięcy Trójmiasto
Najlepsi okuliści dla dzieci Gdańsk, Gdynia, Sopot
Oferujemy:
kompleksowe
badania okulistyczne dzieci w każdym wieku
kompleksowe badania optometryczne dla dzieci od 4 roku życia
z doborem okularów i soczewek
nowoczesną
aparaturę diagnostyczną
ćwiczenia i terapie wzroku w domu bądź
w Poradni Leczenia Zeza
szeroki wybór oprawek
i szkieł dla dzieci
w naszym Salonie Optycznym
Okulista dla dzieci
Obejmujemy kompleksową opieką okulistyczną:
wcześniaki, noworodki, niemowlęta, dzieci, młodzież
Jako, że widzenie dziecka rozwija się w pierwszych latach jego życia, to kontrolna wizyta u lekarza okulisty dziecięcego powinna odbyć się już w drugim, trzecim roku życia. W niektórych przypadkach, jak wcześniactwo czy rodzice dziecka obciążeni zezem, może być zalecona kontrola już w pierwszych dniach życia. Tylko lekarz okulista dziecięcy może wychwycić wiele nieprawidłowości w widzeniu dziecka. Jeśli młody pacjent zgłosi się do okulisty zbyt późno, szanse na wyleczenie takich chorób oczu jak zez czy niedowidzenie maleją.
W dzisiejszych czasach często nie sposób uchronić wzroku naszych dzieci przed szkodliwym wpływem urządzeń typu telefon czy komputer. Pozycja oczu, w której dziecko regularnie i z bliskiej odległości ogląda bajki na telefonie, nie jest naturalnym ustawieniem gałek ocznych. W związku z powyższym warto sprawdzić czy układ widzenia dziecka nie nabrał cech patologicznych. Okulista dla dzieci przyjmuje pacjentów nie tylko z takich miast jak Gdańsk, Gdynia i Sopot ale również całej Polski.
Do lekarza okulisty dla dzieci należy udać się kiedy maluch:
- pociera oczy,
- narzeka na pieczenie oraz łzawienie oczu,
- mruży oczy podczas oglądania bajki i książki,
- czyta lub ogląda książki z bardzo bliskiej odległości,
- ma problemy w szkole – dysleksja, dysortografia,
- nie może się skupić,
- przekręca głowę podczas czytania lub oglądania książek,
- narzeka na bóle oczu i głowy,
- nie rozpoznaje kolorów,
- źle ocenia odległości,
- ma problemy z równowagą podczas uprawiania sportów,
- jest obciążony genetycznie chorobami oczu po rodzicach i dziadkach,
- jest obciążony po rodzicach lub dziadkach dużą wadą wzroku i astygmatyzmem,
- ogląda zbyt dużo bajek w telewizji, na komputerze i tablecie,
- uczy się lub bawi z wykorzystaniem ekranów w bliskiej odległości.
Należy pamiętać, że problemy międzyludzkie oraz trudności w szkole i nauce pojawiają się z powodu problemów z widzeniem młodego człowieka. Dziecko nie wie, że obraz widziany nie jest prawidłowy i niedostatecznie ostry. Nawet wytężona uwaga rodziców, bilanse szkolne czy pediatrzy nie gwarantują wychwycenia wszystkich nieprawidłowości, gdyż jest potrzebny do tego specjalistyczny personel i nowoczesna aparatura.
Jak przebiega badanie okulistyczne u dzieci?
Lekarz okulista dziecięcy rozpoczyna wizytę od krótkiego wywiadu z rodzicem lub/i dzieckiem. Początek badania polega na odczytaniu tzw. optotypów (czyli literek, obrazków i kształtów) wskazywanych przez okulistę na tablicy świetlnej. Następnie, zależnie od decyzji okulisty dziecięcego i po konsultacji z rodzicem, należy podać dziecku krople porażające akomodację. Następuje ok. 45 minutowa przerwa. Następnie dokonujemy pomiaru wady wzroku za pomocą autorefraktometru pediatrycznego, który określa wstępną wadę wzroku dziecka. Jest to możliwe dzięki podanym kroplom, które wyeliminowały z działania naturalną akomodację oka dziecka, fałszującą prawdziwą wadę wzorku.
W niektórych przypadkach konieczne jest zmierzenie ciśnienia śródgałkowego, zupełnie nieinwazyjną i bezkontaktową metodą – tonometrem iCare. W razie potrzeby okulista dla dzieci wykonuje również inne badania czy testy, których celem jest dalsza diagnostyka chorób oczu. Rodzice dziecka otrzymują po badaniu okulistycznym w naszej przychodni zalecenia od okulisty, a jeśli jest potrzeba to również skierowania i recepty na leki czy okulary.
Jak przygotować dziecko do badania okulistycznego?
Sposób przygotowania do badania okulistycznego w gabinecie okulisty zależy od wieku dziecka i jego charakteru. Jedyną trudnością dla dziecka i jego rodzica może być podanie lekko szczypiących (przez kilkanaście sekund) kropli do obu oczu. Jest to natomiast okazja to tego, aby wcześniej w domu podyskutować na temat zawodu okulisty i problemów z jakimi przychodzą do niego pacjenci. Można również oswoić dziecko poprzez zabawę w lekarza i pacjenta.
Należy powiedzieć dziecku, że po badaniu wzroku będzie widzieć z bliska gorzej niż zwykle swoje zabawki czy książki. Warto zabrać okulary przeciwsłoneczne, aby założyć je po wizycie na świeżym powietrzu. Nie jest to jednak konieczne. Małe dzieci najlepiej tolerują wizyty okulistyczne w czasie drzemki.
Należy pamiętać, że badanie wzroku przeprowadza okulista dziecięcy, który zajmuje się w swojej praktyce tylko dziećmi, a asystuje mu pielęgniarka. Personel ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, toteż w większości przypadków podanie kropli i pozostałe badania nie sprawiają maluchom trudności.
Nasza poradnia okulistyczna dla dzieci diagnozuje i leczy:
- wady wzroku,
- zaburzenia ustawienia gałek ocznych,
- zaburzenia widzenia obuocznego,
- zeza jawnego i ukrytego,
- niedowidzenie,
- retinopatię wcześniaków,
- choroby oczu, jak jaskra czy zaćma wrodzona.
Badanie dziecka u optometrysty
Od 4 roku życia przeprowadzamy badania dzieci u optometrystów, którzy zajmują się badaniem ostrości widzenia dziecka, aby dobrać okulary korekcyjne, w tym specjalistyczne, jak:
- szkła pryzmatyczne,
- szkła hamujące krótkowzroczność (MioControl, MiyoSmart),
- oraz wszelkie dostępne rodzaje soczewek kontaktowych.
Zapraszamy do zakupów okularów w naszym Salonie Optycznym w Sopocie i Gdyni, a także do badania ostrości wzroku u optometrysty. Badanie wzroku dla pacjentów, którzy odbyli wizytę u naszego okulisty jest bezpłatne. Dla pacjentów przyjezdnych oferujemy bezpłatną wysyłkę okularów, a także ich dożywotni serwis.
Okulistyka dziecięca w Sopocie