Operacja powiek
różnica między plastyką powiek (blefaroplastyką) a operacją ptozy
Prawdziwe opadanie powiek
Nadmiar i zwiotczenie skóry powiek górnych (pseudopadanie powiek górnych) i prawdziwe opadanie powiek górnych (ptoza) są pojęciami dotyczącymi zmian w obrębie powiek górnych. Przy obu stanach wymagana jest operacja powiek, ale oznaczają one dwa różne problemy.
Ptoza lub ptosis, czyli prawdziwe opadanie powiek górnych, jest stanem, w którym górna powieka obniża się ponad normalne położenie. Często przesłania wtedy źrenicę oka. Może dotyczyć tylko jednej powieki (występować jednostronnie). Wówczas występuje asymetria w stosunku do drugiej, prawidłowo ustawionej powieki. Może również występować obustronnie, gdy obie powieki nie mogą się prawidłowo otworzyć (unieść). Stopień nasilenia zmian może być podobny lub też różny po obu stronach.
Prawdziwe opadanie powiek może być spowodowane:
- osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki,
- porażeniem nerwów kontrolujących mięśnie powiek,
- chorobami neurologicznymi,
- guzami,
- stanami zapalnymi,
- przebytymi urazami lub operacjami w obrębie głowy.
Prawdziwe opadanie powiek górnych może spowodować pogorszenie wzroku poprzez ograniczenie pola widzenia i wpływać na estetykę wyglądu twarzy. Operacja ptozy ma na celu poprawę ustawienia opadającej powieki górnej tak, aby podczas otwierania oka mogła się ona prawidłowo unieść, odsłonić źrenicę i poprawić pole widzenia.
Operacja plastyczna powiek
Plastyka powiek górnych (blepharoplastyka) to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu powiek górnych poprzez usunięcie nadmiaru skóry i w razie potrzeby nadmiaru tkanki tłuszczowej (tzw. przepuklin tłuszczowych). Korekta powiek może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych powiek.
Operacja taka może:
- zlikwidować nawisy skóry w obrębie powiek górnych,
- zmniejszyć worki pod oczyma,
- poprawić i odświeżyć wygląd oczu i co za tym idzie całej twarzy.
Operacja plastyczna powiek jest zabiegiem chirurgicznym, który może również poprawić pole widzenia w przypadku, gdy nadmiar skóry je ogranicza.
Jeśli podejrzewasz, że masz nadmiar i zwiotczenie skóry powiek lub prawdziwe opadanie powiek, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem okulistą, który po zbadaniu powiek może zaplanować odpowiednie leczenie a w razie potrzeby również zabieg chirurgiczny.

dr n. med. Anna Jurska Jaśko
Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc
Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040