Optometrysta Gdynia, Sopot, Gdańsk

Badania optometryczne

Badanie optometryczne polega na określeniu wady wzroku pacjenta oraz ocenie wszelkich nieprawidłowości związanych z widzeniem.
Dzięki temu optometrysta może dobrać odpowiednie szkła korygujące do okularów – określając ich moc w dioptriach.

Optometrysta po wykonanym badaniu wypisuje receptę na okulary do patrzenia w dal i do bliży oraz odległości pośrednich (do pracy przy komputerze). Jeśli zachodzi potrzeba, optometrysta może również określić moc i rodzaj soczewek kontaktowych odpowiednich dla pacjenta.

Na podstawie badania optometrycznego można wykonać wszystkie typy okularów: progresywne, biurowe, przeciwsłoneczne – przyciemnione z naszą korekcją, dwuogniskowe, fotochromowe, pryzmatyczne, relaksacyjne-biurowe, do uprawiania sportu, z filtrami do prowadzenia pojazdów, okulary hamujące krótkowzroczność u dzieci, okulary z filtrami leczniczymi stosowanymi w przypadku retinopatii cukrzycowej i zwyrodnieniu plamki żółtej AMD oraz jaskry.

W Clinica Dr Szulc badania wykonują doświadczeni optometryści z odpowiednią kierunkową wiedzą i praktyką.

gwarancja adaptacji okularów

Gwarancja adaptacji okularów

Zapewniamy gwarancję adaptacji okularów  tj. pełnego zadowolenia klienta
z wykonanych u nas okularów.

Wszystkie okulary dobrane i wykonane w Clinica dr Szulc
mają gwarancję adaptacji, co oznacza, że w przypadku
odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu zostaną one
bezpłatnie wymienione na inne.

Jak przebiega badanie optometryczne?

Po pomiarze ciśnienia w oku i badaniu cyfrowym autorefraktometrem, optometrysta zbiera wywiad z pacjentem, aby poznać jego potrzeby, stan zdrowia, styl życia i rodzaj wykonywanej pracy.

W drugim etapie optometrysta przeprowadza właściwe badanie optometryczne i wykonuje szereg testów. Dzięki temu dobór szkieł do okularów, czy soczewek kontaktowych, jest bardziej precyzyjny.

Badanie optometryczne obejmuje :

 • badanie na foropterze,
 • ocena widzenia stereoskopowego,
 • ocena ustawienia gałek ocznych i fuzji,
 • test Amslera,
 • test Wortha,
 • badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej,
 • oraz inne potrzebne badania zależne od stanu narządu wzroku danego pacjenta.

W kolejnym etapie optometrysta na podstawie wywiadu i wyniku badania optometrycznego, poleca pacjentowi odpowiednią dla Niego konstrukcję szkieł do okularów i/lub soczewek kontaktowych.

badanie optometryczne sopot
wizyta u okulisty lub optometrysty

Regularne wizyty u okulisty lub optometrysty

W przypadku wielu zawodów odpowiednia konstrukcja szkieł okularów może znacząco ułatwić pracę i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie. Właściwie dobrane okulary dostosowane do charakteru naszej pracy likwidują uczucie zmęczenia, poprawią naszą wydajność, szczególnie podczas pracy przed komputerem.

Optometrysta w określonych przypadkach może zlecić wykonywanie ćwiczeń akomodacji, ćwiczeń konwergencji lub terapię zeza. Wiele dzieci, jak i dorosłych, w wyniku obciążenia wzroku długą pracą przy komputerze lub użytkowaniem tabletów i smartfonów odczuwa:

 • problemy z widzeniem,
 • bóle głowy,
 • pogorszenie ostrości wzroku,
 • uczucie piasku w oczach.

Wszystkie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza okulisty lub optometrysty.

Badanie okulistyczne w lampie szczelinowej

W obecnych czasach możemy sobie pomóc nosząc odpowiednio dobrane okulary powodujące zmniejszenie opisywanych dolegliwości. Optometrysta dla osób spędzających dużo godzin przed komputerem może polecić tak zwane soczewki okularowe relaksacyjne, które spowodują zniknięcie powyższych dolegliwości.

Optometrysta może wykonać również badanie pacjenta w lampie szczelinowej – jest to rodzaj mikroskopu okulistycznego. Jeśli w tym badaniu okulistycznym lub podczas innych testów, zauważy podejrzenia chorób oczu lub innych istotnych dysfunkcji, to kieruje daną osobę do lekarza okulisty, który zajmuje się pacjentem od strony medycznej.

W naszej klinice okulistycznej wykonujemy również badania przesiewowe
w celu profilaktycznym, aby we wczesnym etapie
wykryć wady wzroku lub określone schorzenia.

badanie okulistyczne w lampie szczelinowej
optometrysta sopot

Optometrysta – kto to jest?

To specjalista po studiach na kierunku Optometria. Jest to dziedzina mająca na celu diagnostykę zaburzeń widzenia, terapie i rehabilitacje widzenia, ale też ochronę i rozwój procesu widzenia oraz ustalanie wady wzroku. Zawód optometrysty powstał, aby zgłębiać tajniki procesu widzenia i odciążyć okulistów. Optometrysta może rozpoznać wiele chorób oczu i wad wzroku, które następnie leczy lekarz okulista w naszej klinice okulistycznej.

Dobór okularów i soczewek kontaktowych

Optometrysta również dobiera okulary i uczy jak używać soczewki kontaktowe. Obsługuje topograf rogówkowy – urządzenie pomagające dopasować odpowiednie soczewki dla danego pacjenta. Optometryści wykonują również wiele badań okulistycznych, jak tomografie okulistyczne (OCT, HRT, GDX), perymetria i badania elektrofizjologiczne.

Kiedy iść do optometrysty?

Gdy odczuwamy:

 • pogorszenie widzenia,
 • podwójne widzenie,
 • zezowanie.

Gdy chcemy:

 • dobrać okulary,
 • soczewki kontaktowe.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy do umawiania się na wizyty, badania diagnostyczne i zabiegi. Zachcęcamy do zadawania pytań.