Optometrysta a okulista

Różnice między optometrystą a okulistą

Wszyscy doskonale znamy zawody okulisty i optyka oraz wiemy na czym polega ich praca. Natomiast kilkanaście lat temu do grupy zawodów zajmujących się szeroko pojętymi sprawami wzroku dołączył optometrysta. Zawód ten powstał, aby odciążyć z ogromu obowiązków okulistów i usprawnić opiekę nad narządem wzroku.  Dla dobra pacjenta, optometrysta, okulista i optyk powinni ze sobą ściśle współpracować. Model współdziałania okulisty i optometrysty od wielu lat praktykowany jest skutecznie m.in. w USA. Poziom okulistyki i optometrii stoi tam na bardzo wysokim poziomie i jest wzorem dla europejskich ośrodków.

Wiele osób nie rozumie jednak różnic między optometrią a okulistyką. Chociaż tak optometrysta, jak i okulista zajmują się badaniami oczu. Istnieje jednak kilka zasadniczych różnic między tymi zawodami. Okuliści i optometryści odgrywają ważną rolę w zapewnianiu nam najlepszego widzenia, ale ich poziom wyszkolenia i wiedzy specjalistycznej jest zupełnie inny. Optometrysta to człowiek wykształcony kierunkowo, z dyplomem wyższych studiów magisterskich. Listę wykształconych specjalistów można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwo Optometrii i Optyki.

Czym zajmuje się optometrysta?

jak chronić oczy przy komputerzeOptometryści to specjaliści zajmujący się procesami widzenia i diagnozowaniem ich zaburzeń. Optometrysta to nie lekarz medycyny. Chociaż optometryści z Poradni i Klinik Okulistycznych, z racji współpracy z lekarzami okulistami, mają pewną wiedzę w zakresie chorób oczu, która wynika z doświadczenia i praktyki. W przypadku dostrzeżenia odstępstw od norm fizjologicznych podczas badania optometrycznego, optometryści kierują pacjentów do lekarzy specjalistów. Do zadań optometrystów należy również przepisywanie pomocy optycznych (lupy, okulary ułatwiające czytanie przy zaawansowanym AMD). A dodatkowo planowanie i prowadzenie terapii zaburzeń widzenia obuocznego. Należy pamiętać, że optometrysta nie diagnozuje chorób oczu.

Szczegółowe zadania optometrysty polegają na:

  • przeprowadzaniu badań diagnostycznych, mających na celu ocenę narządu wzroku oraz określenie typu i zakresu nieprawidłowości związanych z widzeniem,
  • badaniu funkcji wzrokowych przy pomocy specjalistycznych urządzeń do pomiaru ostrości wzroku, funkcji wzrokowych, funkcji drogi wzrokowej, pola widzenia, ruchów gałki ocznej oraz ciśnienia śródgałkowego,
  • współpracy z innymi specjalistami ochrony zdrowia w celu zapewnienia holistycznej opieki,
  • udzielaniu porad i instrukcji w zakresie ćwiczeń widzenia obuocznego, które mają ułatwić pacjentowi koordynację ruchów gałek ocznych oraz skupienie wzroku,
  • określeniu wady refrakcji (tj. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm) i przepisywanie odpowiedniej dla pacjenta i jego stylu życia korekcji, tj. okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych oraz innych pomocy wzrokowych,
  • konsultacji w sprawie używanych urządzeń optycznych w celu zwiększenia funkcjonalności, bezpieczeństwa i wygody ich zastosowania,
  • udzielaniu porad, które mają ułatwić dbanie o narząd wzroku podczas wzmożonej pracy wzrokowej.

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz medycyny specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Okuliści różnią się od optometrystów poziomem wykształcenia, które obejmuje nauki o funkcjach i budowie całego organizmu człowieka. Okulista przystępuje do zawodu po wielu latach studiów medycznych, nauk i praktyk. Okuliści mają uprawnienia do pełnej diagnostyki chorób oczu. Także do tych, które są związane z innymi chorobami i z narządem wzroku, np. choroby diabetologiczne, neurologiczne, reumatyczne. Zajmują się leczeniem chorób oczu przy pomocy wszelkich dostępnych nowoczesnych metod.

Okulista ma uprawnienia do tego, by wykonywać wszelkie badania, którymi zajmuje się optometrysta. Jednak nie każdy lekarz okulista jest w tym tak biegły jak właśnie optometrysta. Wiele lat edukacji poświęcił on nauce procesu widzenia człowieka i nauce doboru odpowiedniej korekcji w razie wady naszego układu optycznego. Dzięki podziale pracy pomiędzy optometrystą a okulistą, okulista ma więcej czasu na zajęcia się najważniejszym aspektem, czyli leczeniem oczu. Okulistyka to rozległa dziedzina medyczna. Dlatego niektórzy okuliści wybierają swoje podspecjalizacje takie jak m.in. jaskra, choroby siatkówki, choroby rogówki i odcinka przedniego oka, chirurgia odcinka przedniego lub tylnego, chirurgii oczodołu, okulistyki dziecięcej, chirurgii refrakcyjnej. Dzięki temu są specjalistami w swojej dziedzinie, co umożliwia zaoferowanie najskuteczniejszego leczenia dla pacjenta.

Jakie są główne różnice między optometrystą a okulistą?

  • okulista jest lekarzem, a optometrysta nie,
  • okulista diagnozuje i leczy choroby oczu oczu, a optometrysta nie,
  • optometrysta posiada znacznie obszerniejsze wykształcenie w zakresie diagnostyki wad wzroku i doboru korekcji niż okulista,
  • optometrysta zajmuje się głównie diagnostyką wad wzroku i doborem korekcji, a okulista ma znacznie więcej obowiązków – od wykonywania tradycyjnych badań dna oka, przez diagnostykę rozmaitych chorób oczu, spośród których wiele z nich ma tzw. inne podłoże. Pamiętajmy, że mnóstwo pacjentów zmaga się jednocześnie z tzw. cywilizacyjnymi chorobami oczu, jak jaskra czy choroby siatkówki, a towarzyszą im choroby innych układów. W takiej sytuacji postawienie trafnej diagnozy, wykonanie i analiza szeregu dodatkowych badań, a także wytłumaczenie wykonanych czynności i przedstawienie planu leczenia pacjentowi, jest dla okulisty bardzo wymagającym zadaniem. Często do wykonania powyższego okulista potrzebuje kilku wizyt pacjenta.

Kiedy udać się do optometrysty, a kiedy do okulisty?

Wiele dolegliwości związanych z naszym narządem wzroku jest spowodowanych nieskorygowaną lub niepoprawnie skorygowaną wadą refrakcji. Aby dobrać okulary należy zgłosić się do optometrysty. Gdy okaże się, że pomoc optometrysty jest niewystarczająca, a zastosowanie pomocy wzrokowych nie przynosi pożądanej ulgi, wizyta u okulisty jest konieczna.

Do okulisty należy udać się w przypadku:

  • występowania dziedzicznych chorób oczu u najbliższych (np. jaskra, AMD),
  • uciążliwego bólu oczu,
  • zapalenia spojówek,
  • urazu oka,
  • niepokojących zmian w okolicach oczu,
  • a także gorszego widzenia mimo noszenia soczewek bądź okularów.

Warto wybierać kliniki okulistyczne czy salony optyczne, które oferują kompleksowe badania wzroku u obu specjalistów na jednej wizycie.
Clinica Dr Szulc w Sopocie oferuje takie badania jako jedna z nielicznych.

Dobry optyk, okulista, optometrysta w Sopocie

Optyk to zawód, stworzony z myślą o odpowiednim dopasowaniu typu soczewki, która znajdzie się w naszych okularach. Optycy są również niezastąpieni, kiedy nasze „drugie oczy” ulegną uszkodzeniu i wymagają naprawy. To właśnie optycy zaproponują nam idealnie dopasowaną oprawę okularową. Czyli taką pasującą zarówno do naszej twarzy i trybu życia. Dodatkowo także spełniającą wymagania techniczne soczewek, które znajdą się w okularach. Przy niektórych wadach wzroku jest to bardzo istotny aspekt. Soczewka nie może być zbyt gruba, ani zbyt ciężka. Dobry optyk wie bowiem jak „ukryć” większą wadę wzroku pacjenta w odpowiednich oprawkach. Pomimo olbrzymiej różnorodności opraw okularowych na rynku, pamiętajmy, że nie każde ramki okularowe nadają się na okulary progresywne. Optyk posiada wiedzę w zakresie produktów, czyli soczewek okularowych, z rozmaitymi powłokami, uszlachetnieniami i filtrami, które są dostępne na rynku. To dzięki jego wiedzy połączonej z dokładnym wywiadem dotyczącym trybu życia klienta jest w stanie zaproponować idealne rozwiązania. Dzięki nim będziemy widzieć świat lepiej w prawie każdych okolicznościach. Jednocześnie chroniąc nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Na idealnie dopasowane okulary składa się praca wielu specjalistów. Oprócz prawidłowo skorygowanej wady wzroku, równie ważne są dobrze dopasowane okulary. Nasi optycy z dużym zaangażowaniem i starannością dopasują do Państwa takie parametry okularów jak: wyregulowanie nosków czy zauszników oraz pomoc i serwis w czasie użytkowania okularów.

  • Kim jest lekarz okulista?

    Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku oraz chorób oczu, przepisywaniem leków, przeprowadzaniem skomplikowanych badań okulistycznych.

  • Kim jest optometrysta?

    Diagnozowanie i pomiary skali wady wzroku, terapia widzenia obuocznego, wystawianie recept okularowych.

  • Kim jest optyk?

    Wykonanie okularów i ich indywidualne dopasowanie, realizowanie recept okularowych.

  • Kim jest ortoptystka?

    Diagnostyka i leczenie zeza. Zajmuje się leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego i ruchomości gałek ocznych.

  • Kim jest tyflopedagog?

    Pomoc osobom niewidomym, słabowidzącym i tym, których wzrok pogarsza się stopniowo lub gwałtownie.

  • Kim jest refrakcjonista?

    Bada ostrość wzroku i dobiera odpowiednie pomoce wzrokowe po ukończeniu kursu.

  • Kiedy powinienem umówić się do lekarza okulisty, a kiedy do
    optometrysty?

    Wizyta u okulisty: Jeśli Pacjent odczuwa ból oczu, widoczne jest ich zaczerwienienie, obrzęk, wydzielina lub pojawiły się nagłe zaburzenia widzenia to należy zgłosić się na badanie do lekarza okulisty.
    Wizyta u optometrysty: Jeśli problemem pacjenta jest nieostre widzenie do dali lub do bliży, zmęczenie wzroku, zaburzenia widzenia obuocznego, to należy umówić się na badanie optometryczne.

Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc

Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040