Badanie HRT oka
Badanie nerwu wzrokowego
Nowoczesne metody leczenia i diagnostyki jaskry
Leczenie przeciwjaskrowe bywa obciążone codziennym przyjmowaniem leków przez całe życie.
W naszych klinikach okulistycznych w Sopocie i Ggyni oferujemy Państwu szereg urządzeń, które pozwalają nam dokładnie i precyzyjnie diagnozować narząd wzroku, aby uniknąć błędnych i pochopnych decyzji co do leczenia jaskry i innych chorób oczu. Jednym z takich badań jest Heidelberg Retina Tomograph III.
Technologia HRT III jest sprawdzonym, w wieloletnich badaniach klinicznych, narzędziem w diagnostyce wczesnego wykrywania neuropatii jaskrowej. Badanie HRT stanowi „Złoty Standard”” w diagnostyce i leczeniu jaskry w USA, zgodnie z zaleceniem Międzynarodowego Zrzeszenia Towarzystw Jaskrowych AIGS (Association of International Glaucoma Societies).
Złoty standard w diagnostyce jaskry
HRT III obrazuje struktury dna oka – tarczę nerwu wzrokowego oraz siatkówkę. Jako jedyne urządzenie bada 200 000 punktów na tarczy nerwu wzrokowego, kiedy popularne OCT skupią się jedynie na 200 punktach. Wynik badania tomografii HRT stanowi obraz powierzchni tarczy nerwu wzrokowego (zwanego n.II) i przytarczowej siatkówki. Wyniki są trójwymiarowe, obrazują poszczególne warstwy. Ta technologia ma więc kolejną przewagę nad OCT, gdzie nie jesteśmy w stanie zobrazować przekrojów.
Tomograficzne badanie siatkówki oka i tarczy nerwu wzrokowego
HRT kompleksowo analizuje strukturę nerwu wzrokowego, w tym grubość włókien nerwowych, co pomaga w wykryciu jaskry nawet o wiele lat wcześniej niż inne urządzenia oraz automatycznie, przy każdym kolejnym badaniu śledzi postępowanie choroby w czasie, dzięki opcji Follow-Up.
Lekarz okulista, dzięki badaniu HRT może nie tylko wykryć jaskrę, lecz również zmienić schemat leczenia lub podjąć decyzję o odstąpieniu od leczenia przeciwjaskrowego, czyli wykluczyć jaskrę.
Korzyści badania tomografii HRT
- badanie HRT bardzo często nie wymaga rozszerzenia źrenic poprzez podanie kropli,
- samo badanie jest szybkie i zajmuje zaledwie kilka minut,
- jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne,
- wiązka lasera wykorzystuje nieszkodliwą dla oka długość fali – 670 nm. (zakres podczerwieni),
- HRT wykrywa wczesne zmiany jaskrowe,
- badanie można wykonywać dzieciom,
- nasz system HRT połączony jest z Perymetrem HEP, co umożliwia analizę czynnościową i strukturalną (wyniki jednego i drugiego badania są w parze dużo bardziej precyzyjne),
- wynik badania HRT stanowią barwne i trójwymiarowe mapy tarczy nerwu wzrokowego, co jest wielkim ułatwieniem dla lekarza okulisty, w trakcie stawiania diagnozy,
- tomografia oczu HRT charakteryzuje się wysoką rozdzielczością pomiarów oraz dużą precyzją,
- unikalna technologia stabilizacji obrazu umożliwia wykrywanie najmniejszych zmian w tarczy nerwu wzrokowego – na poziomie komórkowym (do setnych części milimetra),
- badanie umożliwia wdrożenie, odstąpienie lub zmianę leczenia jaskrowego.
Badanie kontrolne oczu HRT
Jaskra najczęściej rozwija się w powolnym tempie. Włókna nerwowe uszkadzają się przez lata, a sama choroba przebiega bezobjawowo. Z tego powodu postawienie diagnozy nie jest łatwe w oparciu o jedno badanie.
W wielu przypadkach, przed decyzją o podjęciu leczenia, zaleca się więc badanie kontrolne HRT za kilka lub kilkanaście miesięcy, aby obserwować tzw. progresję zmian jaskrowych. Im więcej wykonanych badań – tym więcej wniosków może wyciągnąć z wyników lekarz okulista.
Najczęściej diagnostykę należy jednak uzupełnić o inne badania diagnostyczne, spośród których należy wyróżnić nowoczesne badanie z zakresu elektrofizjologii – elektroretinografię PERG czy zsynchronizowane z aparaturą HRT (dzięki wspólnej bazie danych i wspólnej analizie opartej m.in. o bazę normatywną) badanie pola widzenia na perymetrze HEP. W naszym Centrum Leczenia Jaskry wykonujemy te oraz wiele innych badań okulistycznych, w ciągu jednego dnia, w ramach pakietów diagnostyki jaskry.
Jak przebiega badanie HRT III?
Pacjent siada na taborecie przed urządzeniem – czoło opiera o podpórkę, a brodę na podbródku. Pacjent musi wysłuchać kilku prostych instrukcji ze strony lekarza okulisty. Badanie trwa tylko chwilę. W pewnym momencie trzeba powstrzymać się od mrugania powiekami. Po badaniu pacjent otrzymuje kolorowy wydruk. Należy zaczekać do kilkunastu minut na opisanie badania przez okulistę.
Pacjenci z wysoką wadą cylindryczną (czyli astygmatyzmem) będą mieli założone specjalne soczewki toryczne przed badaniem.
Jak przygotować się do badania HRT?
Należy zdjąć soczewki kontaktowe oraz okulary, choć w niektórych przypadkach można wykonywać badanie zarówno w soczewkach, jak i okularach. Poza tym badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Tylko w skrajnych przypadkach, przy bardzo ograniczonej przezierności ośrodków optycznych, należy podać pacjentowi krople rozszerzające źrenice.
Kiedy wykonywana jest tomografia oczu HRT III?
- w diagnostyce neuropatii jaskrowej,
- monitorowanie efektów leczenia jaskrowego,
- topografia struktur oka, w tym siatkówki,
- analiza szczelin i obrzęku plamki żółtej,
- w zespole suchego oka,
- neuropatia cukrzycowa,
- zakaźne choroby rogówki,
- dystrofie rogówki,
- monitorowanie zużycia soczewek kontaktowych,
- ocena procedury refrakcyjnej (przed i po).