Nużeniec w powiekach
czynniki ryzyka demodekozy ocznej
Czym jest nużeniec?
Nużeniec w powiekach to nic innego jak roztocze, jego nazwa pochodzi od „demo” oraz „dex”, czyli łój i ruchliwe robaki.
W naszej populacji, nużeńce występują głównie w okolicach gruczołów łojowych. Głównie na twarzy w okolicy oczodołów, bruździe nosowo-wargowej, także w okolicy czoła, brwi i okolicy między oczami.
Gruczoł Moiboma
Najbardziej istotna jest ich obecność na powiekach. Znajdują się w mieszkach włosowych rzęs, a także w gruczołach łojowych Zeissa oraz gruczołach powiekowych Meiboma. Gruczoł Meiboma, czyli gruczoł tarczkowy to gruczoł łojowy zbudowany z rzędów prostopadłych względem wolnego brzegu powieki. Gruczoły Moiboma mają żółtą tarczkę i mogą być widoczne po odchyleniu powieki.
Jak można zarazić się nużeńcem?
Warto podkreślić fakt, że nużeniec naturalnie występuje u wszystkich ludzi. Jego obecność nie zawsze wywołuje stany chorobowe. Nadmiernie nagromadza się przy obniżonej odporności – dopiero wówczas występuje stan, który nazywamy nużycą (demodekozą).
Zarażenie możliwe jest poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, poprzez pocieranie oczu lub za pośrednictwem przedmiotów używanych np. w salonach kosmetycznych, czy nawet przez kurz.
Objawy zakażenia nużeńcem
Głównymi objawami zakażenia nużeńcem są:
- świąd,
- zaczerwienienie powiek,
- uczucie suchego oka,
- uczucie ciała obcego w oku.
Często pojawiają się złogi strupków u nasady rzęs, a także mikroteleangiektazje (drobne naczynia krwionośne o czerwonym zabarwieniu) na brzegach powiek. Dodatkowym objawem mogą być nawet wypadające rzęsy lub zamglone widzenie.
Stany chorobowe wywołane przez nużeńca (demodex), mogą prowadzić do nasilonych stanów zapalnych powiek i spojówek. Czasem też powodują jęczmień, gradówkę, czy dysfunkcję gruczółów Meiboma. To z kolei może powodować zespół suchego oka.
Sposoby leczenia nużycy
Leczenie nużeńca to przede wszystkim:
- Najważniejsza jest higiena ogólna z naciskiem na higienę okolic oczu. To podstawa w zwalczaniu objawów chorobowych.
- Istnieją silne leki, które pozwalają usunąć nużeńca z naszego organizmu, jednak jest to proces bardzo obciążający cały organizm i leczenie nużeńca trwa bardzo długo.
- Higiena za pomocą chusteczek do powiek oraz przemywanie powiek specjalnym płynem, czy stosowanie kropli do oczu są podstawą w leczeniu tego stanu.
- Mechaniczne oczyszczanie, czyli peeling brzegów powiek i obszarów między rzęsami, które wykonujemy w Clinica Dr Szulc w Gdyni i Sopocie.
lek. Bartłomiej Szulc
Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc
Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040