Nużeniec w powiekach

czynniki ryzyka demodekozy ocznej

Czym jest nużeniec?

nużeniec w powiekach

Gruczoły Meiboma uchwycone pęsetą i sfotografowane torem wizyjnym lampy szczelinowej w Clinica Dr Szulc

Nużeniec w powiekach to nic innego jak roztocze, jego nazwa pochodzi od „demo” oraz „dex”, czyli łój i ruchliwe robaki.

W naszej populacji, nużeńce występują głównie w okolicach gruczołów łojowych. Głównie na twarzy w okolicy oczodołów, bruździe nosowo-wargowej, także w okolicy czoła, brwi i okolicy między oczami.

Gruczoł Moiboma

Najbardziej istotna jest ich obecność na powiekach. Znajdują się w mieszkach włosowych rzęs, a także w gruczołach łojowych Zeissa oraz gruczołach powiekowych Meiboma. Gruczoł Meiboma, czyli gruczoł tarczkowy to gruczoł łojowy zbudowany z rzędów prostopadłych względem wolnego brzegu powieki. Gruczoły Moiboma mają żółtą tarczkę i mogą być widoczne po odchyleniu powieki.

Jak można zarazić się nużeńcem?

Warto podkreślić fakt, że nużeniec naturalnie występuje u wszystkich ludzi. Jego obecność nie zawsze wywołuje stany chorobowe. Nadmiernie nagromadza się przy obniżonej odporności – dopiero wówczas występuje stan, który nazywamy nużycą (demodekozą).

Zarażenie możliwe jest poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, poprzez pocieranie oczu lub za pośrednictwem przedmiotów używanych np. w salonach kosmetycznych, czy nawet przez kurz.

Objawy zakażenia nużeńcem

jak chronić oczy przy komputerzeGłównymi objawami zakażenia nużeńcem są:

  • świąd,
  • zaczerwienienie powiek,
  • uczucie suchego oka,
  • uczucie ciała obcego w oku.

Często pojawiają się złogi strupków u nasady rzęs, a także mikroteleangiektazje (drobne naczynia krwionośne o czerwonym zabarwieniu) na brzegach powiek. Dodatkowym objawem mogą być nawet wypadające rzęsy lub zamglone widzenie.

Stany chorobowe wywołane przez nużeńca (demodex), mogą prowadzić do nasilonych stanów zapalnych powiek i spojówek. Czasem też powodują jęczmień, gradówkę, czy dysfunkcję gruczółów Meiboma. To z kolei może powodować zespół suchego oka.

Sposoby leczenia nużycy

Leczenie nużeńca to przede wszystkim:

  • Najważniejsza jest higiena ogólna z naciskiem na higienę okolic oczu. To podstawa w zwalczaniu objawów chorobowych.
  • Istnieją silne leki, które pozwalają usunąć nużeńca z naszego organizmu, jednak jest to proces bardzo obciążający cały organizm i leczenie nużeńca trwa bardzo długo.
  • Higiena za pomocą chusteczek do powiek oraz przemywanie powiek specjalnym płynem, czy stosowanie kropli do oczu są podstawą w leczeniu tego stanu.
  • Mechaniczne oczyszczanie, czyli peeling brzegów powiek i obszarów między rzęsami, które wykonujemy w Clinica Dr Szulc w Gdyni i Sopocie.
bartłomiej szulc okulista

lek. Bartłomiej Szulc

Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc

Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040