Korekcja krótkowzroczności

leczenie wad wzroku

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, znana pod terminem myopia, jest częstą wadą wzroku, którą zazwyczaj diagnozujemy w dzieciństwie. Krótkowzroczność to wada refrakcji wywołana nadmierną mocą optyczną oka w stosunku do długości osiowej gałki ocznej. Osoba krótkowzroczna nie widzi przedmiotów w dali.

Najczęściej spotykamy się z krótkowzrocznością osiową, gdzie gałka oczna jest zbyt długa oraz krótkowzroczność spowodowaną zbyt dużą mocą optyczną ośrodków odpowiadających za załamanie promieni świetlnych. Wada ta dotyka całej populacji na świecie i aktualnie osiąga rozmiary epidemii – zwłaszcza w Azji. Prognozuje się, że do 2050 roku ponad połowa populacji świata będzie krótkowzroczna, a powikłania związane z wydłużeniem długości osiowej gałki ocznej będą 1 z 6 najczęstszych przyczyn ślepoty.

Najnowsze badania zwracają uwagę na skomplikowane pochodzenie krótkowzroczności. Jej przyczyny są złożone z czynników genetycznych i środowiskowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności jest wyższe u dzieci, których rodzice są krótkowzroczni (noszą tzw. „minusy”).

Badania zwracają uwagę również na takie czynniki jak wykształcenie i ilość spędzanego czasu w pracy na bliskich odległościach (smartfony, tablety i małe ekrany komputerów). Okres pandemii Covid 19 ograniczył czas, jaki dzieci i młodzież spędzają na powietrzu i przeniósł większość nauki i aktywności do cyfrowego świata, co niestety jest wbrew naturalnemu funkcjonowaniu układu wzrokowego.

Jak leczyć krótkowzroczność?

Dostępnych jest wiele strategii i metod leczenia krótkowzroczności. Leczenie krótkowzroczności i korekty wad wzroku w tym metody kontroli krótkowzroczności, mają prowadzić do spowolnienia jej progresji. Najważniejszym punktem jest koncentracja na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu wady wzroku. Stąd zaleca się wizytę u lekarza okulisty już w pierwszym roku życia dziecka.

Krótkowzroczność objawy

Pierwsze objawy u dziecka, mogące być spowodowane krótkowzrocznością, to:

  • zamazane widzenie z daleka,
  • zbliżanie się do telewizora,
  • pogorszone wyniki w szkole,
  • uporczywe bóle głowy,
  • skarga na zmęczone oczy,
  • mrużenie i pocieranie oczu.

Skuteczna korekcja wad wzroku

korekcja krótkowzrocznościKrótkowzroczność korygujemy za pomocą soczewek ujemnych, czyli rozpraszających. Takie soczewki, czy to okularowe czy kontaktowe, umożliwiają wyraźne widzenie podczas korzystania z nich. Należy pamiętać, że gdy je zdejmiemy widzenie wraca do stanu początkowego. Na zahamowanie progresji krótkowzroczności wciąż negatywnie wpływa dawne założenie o niepełnym skorygowaniu wady wzroku, czyli zmuszeniu oka „do pracy”. Najnowsze badania okulistyczne potwierdzają bowiem, że podstawowym kryterium podczas doboru odpowiedniej korekcji wady wzroku jest jej pełne skorygowanie.

U pacjentów krótkowzrocznych, diagnozowanych w dzieciństwie, zazwyczaj „wielkość wady” będzie się zwiększać, stabilizując się około 21 roku życia. Przyrost wady wzroku to średnio 0,25 – 0,50 dioptrii rocznie. Postępowanie krótkowzroczności wynika ze wzrostu długości osiowej gałki ocznej. Proces ten jest bardzo szkodliwy dla oka. Dlatego tak ważne jest jego spowolnienie. Każda dodatkowa dioptria zwiększa prawdopodobieństwo występowania poważnych schorzeń oczu takich jak: zwyrodnienia siatkówki, odwarstwienie siatkówki, jaskra czy zaćma. O krótkowzroczności patologicznej mówimy, gdy wada wzroku jest wyższa niż -4,00 dioptrie.

Leczenie krótkowzroczności

Korekcja, leczenie krótkowzroczności i procedury usprawniające funkcje widzenia: 

  • soczewki okularowe (w tym okulary sportowe) i kontaktowe do kontroli krótkowzroczności (np. stosowane przez naszą klinikę soczewki o nazwie MiYOSMART),
  • sztywne ortokeratologiczne soczewki kontaktowe,
  • atropinizacja,
  • terapia wzrokowa.

Profilaktyka krótkowzroczności

Pamiętajmy, że pierwszym objawem krótkowzroczności może być skarga dziecka na to, że widzenie z daleka jest nieostre, po dłuższej pracy w bliży, ale wraca ono do normy po kilku minutach. Takie zjawisko nazywamy krótkowzrocznością pozorną (pseudokrótkowzrocznością), która spowodowana jest skurczem mięśnia rzęskowego. Bagatelizowanie tego zjawiska może spowodować utrwalenie go, co może skutkować wystąpienie trwałej, nieodwracalnej już wady wzroku.

Profilaktyka krótkowzroczności u dzieci:

  • kontrolne badanie dzieci z grupy ryzyka raz w roku,
  • codzienna aktywność na świeżym powietrzu – minimum 2 godziny.

Pamiętaj, że sama wada wzroku to nie choroba. Krótkowzroczność to wada wzroku, która pozostawiona bez odpowiedniej korekcji i kontroli lekarza okulisty może powodować poważne choroby oczu. Niedokorygowana lub źle skorygowana wada wzroku wpływa również negatywnie na codziennie funkcjonowanie.

Zamazane widzenie w dali szczególnie utrudnia sprawne poruszanie się w przestrzeni. Dlatego kluczowa jest odpowiednia skuteczne korekta wad wzroku i leczenie krótkowzroczności, uwzględniając tryb życia. W naszej klinice okulistycznej w Gdyni, Gdańsku i Sopocie podczas badania okulistycznego szczególny nacisk kładziemy na szczegółowy wywiad z pacjentem, aby zminimalizować dyskomfort związany z korekcją wady wzroku. Idealne dopasowanie odpowiednich nowoczesnych technologii korekcji wad wzroku do trybu życia i pasji pozwoli ci zapomnieć o krótkowzroczności.

Korekta wad wzroku

Regularne kontrole i zastosowanie się do porad optometrystów i lekarzy okulistów (ze szczególnym naciskiem na higienę pracy wzrokowej), pozwalają tak na skuteczną profilaktykę, jak i na zahamowanie postępowania wady wzroku w tym krótkowzroczności.

Zadbaj o Swój wzrok. Przeprowadzaj regularne badania wzroku aby nie było za późno. Jeżeli potrzebujesz pomocy naszego lekarza okulisty, dobrego optometrysty w sprawie prawidłowej diagnostyki wzroku i wad wzroku lub doboru okularów zapraszamy do KONTAKTU. Umów się na wizytę do lekarza okulisty w jednej z naszych poradni, gabinetów okulistycznych w Sopocie, Gdyni, Gdańsku. Najlepsi lekarze okuliści są do Państwa dyspozycji!

weronika binka optometrystka

Optometrysta Weronika Binka

Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc

Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040