Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych
Zalety noszenia soczewek kontaktowych
Nic nie zastąpi dobrego widzenia w codziennym życiu. Soczewki kontaktowe korygują wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię. Tak zwane „kontakty” pozostają na swoim miejscu i poruszają się wraz z okiem. Co więcej mogą poprawić widzenie peryferyjne podczas uprawiania sportu i wykonywania innych czynności. Dzieci, nastolatkowie i dorośli zgłaszają, że czują się lepiej, jeśli chodzi o ich zdolność do angażowania się w codzienne czynności dzięki korekcyjnym soczewkom kontaktowym. Z wiedzą o soczewkach bywa różnie. Nawet sami użytkownicy często mają mylne o nich przekonanie. Pragniemy przedstawić najczęstsze fakty i mity na temat soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe do korekty wad wzroku
Mit 1: Soczewki kontaktowe mogą utknąć za okiem
Fakt: To prawdopodobnie najczęstszy mit, który jest całkowicie fałszywy. To fizycznie niemożliwe z punktu widzenia anatomii oka. Spojówka gałkowa płynnie przechodzi w spojówkę powiekową, tworząc naturalną granicę dla soczewki kontaktowej, przez którą nie może ona dostać się „za” oko.
Mit 2: Soczewki kontaktowe są niewygodne w noszeniu
Fakt: Gdyby tak było, z pewnością 45 milionów ludzi nie nosiłoby ich codziennie. Soczewki z początku mogą wydawać się nieco niekomfortowe, ale będziesz zaskoczony, jak szybko się dostosujesz. Twoje pierwsze soczewki kontaktowe będą bezpłatnymi próbnymi soczewkami, dzięki temu specjalista jest w stanie dopasować je idealnie do Twoich potrzeb. A jeśli wystąpi inny problem, taki jak suchość oka, sięgnij po produkty do nawilżania oczu, aby soczewki ich nie podrażniły.
Mit 3: Soczewki kontaktowe powodują choroby oczu
Fakt: Soczewki kontaktowe nie powodują bezpośrednio chorób oczu. Należy pamiętać, że jest to wyrób medyczny. Noszenie soczewek może zwiększyć ryzyko infekcji, jeśli nie czyścisz ich prawidłowo lub nie nosisz ich zgodnie z zaleceniami. Ale dopóki odpowiednio czyścisz i pielęgnujesz swoje soczewki i postępujesz zgodnie z instrukcjami specjalisty dotyczącymi tego, kiedy i jak długo je nosić (i wyrzucać je, gdy się zużyją), noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo bezpieczne dla twoich oczu.
Mit 5: Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest trudna i czasochłonna
Fakt: Dziś pielęgnacja soczewek kontaktowych jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, dzięki gotowym do użycia płynom pielęgnacyjnym. Umieszczenie soczewek w płynie i wyczyszczenie ich z osadów powstałych podczas użytkowania w trakcie dnia zajmuje maksymalnie kilka minut. A w przypadku soczewek jednodniowych – codziennie zakładasz nową parę.
Mit 6: Soczewka przyklei się do oka
Fakt: Miękkie soczewki kontaktowe mogą chwilowo „przykleić się” do oka, jeśli wyschną lub przypadkowo zaśniesz z nimi w oczach. Ale można je łatwo poluzować za pomocą odrobiny roztworu soli fizjologicznej lub płynu do soczewek kontaktowych, dzięki czemu wyślizgną się bez problemu.
Mit 7: Wkładanie i wyjmowanie soczewek jest zbyt trudne
Fakt: Wiele osób martwi się, że nie będzie w stanie założyć i zdjąć soczewek. Tak naprawdę dostosowanie się nie zajmuje dużo czasu. Ponadto będziesz mieć okazję przećwiczyć i nauczyć się kilku prostych technik, gdy przyjdziesz odebrać soczewki. Będziesz więc gotowy do zrobienia tego, gdy wrócisz do domu.
MIT 8 : Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, bo mam alergię
Fakt: Nowoczesne jednodniowe soczewki kontaktowe mogą nawet zmniejszać objawy alergii, jak np. pieczenie, czy swędzenie oczu.
MIT 9: Soczewki kontaktowe mogą nosić tylko dorośli
Fakt: Nie ma ścisłych granic wiekowych dla użytkowników soczewek kontaktowych. Tak dzieci, jak i osoby starsze mogą z powodzeniem korzystać z odpowiednio dopasowanych soczewek kontaktowych.
MIT 10: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, bo noszę okulary progresywne
Fakt: Najnowsze technologie pozwalają na produkcję zaawansowanych, wieloogniskowych konstrukcji soczewek kontaktowych. Pozwalają one na doskonałe widzenie w każdej odległości – jak okulary progresywne. Są to więc „okulary progresywne w soczewkach kontaktowych”.
MIT 11: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, bo mam astygmatyzm
Fakt: Nowoczesne soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie 99% wad wzroku, w tym oczywiście astygmatyzmu.
MIT 12: Muszę zrezygnować z makijażu, gdy noszę soczewki kontaktowe
Fakt: Aby uniknąć przedostania się substancji zawartych w kosmetykach, zawsze najpierw załóż soczewki kontaktowe, a później zrób makijaż. Pamiętaj również, żeby przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych myć ręce używając delikatnego mydła. Najlepiej takiego, które nie zawiera silnych substancji nawilżających i zapachowych.
To, oczywiście, nie wszystkie pytania na temat soczewek, jakie zadają pacjenci, którzy przychodzą do salonów optycznych Clinica Dr Szulc, aby zbadać wzrok i dobrać korekcję. Jeżeli rozważasz noszenie soczewek kontaktowych na stałe lub tylko w niektórych sytuacjach. Albo jeśli chcesz wypróbować jak komfortowo możesz się czuć, gdy będziesz takich soczewek używać, umów się na wizytę do lekarza okulisty, optometrysty w Clinica Dr Szulc. Optometrysta odpowie na każde Twoje pytanie, zbada Twój wzrok i idealnie dopasuje soczewki kontaktowe.
Optometrysta Weronika Binka
Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc
Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040