Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Nic nie zastąpi dobrego widzenia w codziennym życiu. Soczewki kontaktowe korygują wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię. Tak zwane „kontakty” pozostają na swoim miejscu i poruszają się wraz z okiem. Co więcej mogą poprawić widzenie peryferyjne podczas uprawiania sportu i wykonywania innych czynności. Dzieci, nastolatkowie i dorośli zgłaszają, że czują się lepiej, jeśli chodzi o ich zdolność do angażowania się w codzienne czynności dzięki korekcyjnym soczewkom kontaktowym. Z wiedzą o soczewkach bywa różnie. Nawet sami użytkownicy często mają mylne o nich przekonanie. Pragniemy przedstawić najczęstsze fakty i mity na temat soczewek kontaktowych.

Mit 1: Soczewki kontaktowe mogą utknąć za okiem

Fakt: To prawdopodobnie najczęstszy mit, który jest całkowicie fałszywy. To fizycznie niemożliwe z punktu widzenia anatomii oka. Spojówka gałkowa płynnie przechodzi w spojówkę powiekową, tworząc naturalną granicę dla soczewki kontaktowej, przez którą nie może ona dostać się „za” oko.

Mit 2: Soczewki kontaktowe są niewygodne w noszeniu

Fakt: Gdyby tak było, z pewnością 45 milionów ludzi nie nosiłoby ich codziennie. Soczewki z początku mogą wydawać się nieco niekomfortowe, ale będziesz zaskoczony, jak szybko się dostosujesz. Twoje pierwsze soczewki kontaktowe będą bezpłatnymi próbnymi soczewkami, dzięki temu specjalista jest w stanie dopasować je idealnie do Twoich potrzeb. A jeśli wystąpi inny problem, taki jak suchość oka, sięgnij po produkty do nawilżania oczu, aby soczewki ich nie podrażniły.

Mit 3: Soczewki kontaktowe powodują choroby oczu

fakty i mity na temat soczewek kontaktowychFakt: Soczewki kontaktowe nie powodują bezpośrednio chorób oczu. Należy pamiętać, że jest to wyrób medyczny. Noszenie soczewek może zwiększyć ryzyko infekcji, jeśli nie czyścisz ich prawidłowo lub nie nosisz ich zgodnie z zaleceniami. Ale dopóki odpowiednio czyścisz i pielęgnujesz swoje soczewki i postępujesz zgodnie z instrukcjami specjalisty dotyczącymi tego, kiedy i jak długo je nosić (i wyrzucać je, gdy się zużyją), noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo bezpieczne dla twoich oczu.

Mit 5: Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest trudna i czasochłonna

Fakt: Dziś pielęgnacja soczewek kontaktowych jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, dzięki gotowym do użycia płynom pielęgnacyjnym. Umieszczenie soczewek w płynie i wyczyszczenie ich z osadów powstałych podczas użytkowania w trakcie dnia zajmuje maksymalnie kilka minut. A w przypadku soczewek jednodniowych – codziennie zakładasz nową parę.

Mit 6: Soczewka przyklei się do oka

Fakt: Miękkie soczewki kontaktowe mogą chwilowo „przykleić się” do oka, jeśli wyschną lub przypadkowo zaśniesz z nimi w oczach. Ale można je łatwo poluzować za pomocą odrobiny roztworu soli fizjologicznej lub płynu do soczewek kontaktowych, dzięki czemu wyślizgną się bez problemu.

Mit 7: Wkładanie i wyjmowanie soczewek jest zbyt trudne

Fakt: Wiele osób martwi się, że nie będzie w stanie założyć i zdjąć soczewek. Tak naprawdę dostosowanie się nie zajmuje dużo czasu. Ponadto będziesz mieć okazję przećwiczyć i nauczyć się kilku prostych technik, gdy przyjdziesz odebrać soczewki. Będziesz więc gotowy do zrobienia tego, gdy wrócisz do domu.

MIT 8 : Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, bo mam alergię

Fakt: Nowoczesne jednodniowe soczewki kontaktowe mogą nawet zmniejszać objawy alergii, jak np. pieczenie, czy swędzenie oczu.

MIT 9: Soczewki kontaktowe mogą nosić tylko dorośli

Fakt: Nie ma ścisłych granic wiekowych dla użytkowników soczewek kontaktowych. Tak dzieci, jak i osoby starsze mogą z powodzeniem korzystać z odpowiednio dopasowanych soczewek kontaktowych.

MIT 10: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, bo noszę okulary progresywne

Fakt: Najnowsze technologie pozwalają na produkcję zaawansowanych, wieloogniskowych konstrukcji soczewek kontaktowych. Pozwalają one na doskonałe widzenie w każdej odległości – jak okulary progresywne. Są to więc „okulary progresywne w soczewkach kontaktowych”.

MIT 11: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, bo mam astygmatyzm

Fakt: Nowoczesne soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie 99% wad wzroku, w tym oczywiście astygmatyzmu.

MIT 12: Muszę zrezygnować z makijażu, gdy noszę soczewki kontaktowe

Fakt: Aby uniknąć przedostania się substancji zawartych w kosmetykach, zawsze najpierw załóż soczewki kontaktowe, a później zrób makijaż. Pamiętaj również, żeby przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych myć ręce używając delikatnego mydła. Najlepiej takiego, które nie zawiera silnych substancji nawilżających i zapachowych.

To, oczywiście, nie wszystkie pytania na temat soczewek, jakie zadają pacjenci, którzy przychodzą do salonów Clinica Dr Szulc, aby zbadać wzrok i dobrać korekcję. Jeżeli rozważasz noszenie soczewek kontaktowych na stałe lub tylko w niektórych sytuacjach. Albo jeśli chcesz wypróbować jak komfortowo możesz się czuć, gdy będziesz takich soczewek używać, umów się na wizytę do Clinica Dr Szulc. Optometrysta odpowie na każde Twoje pytanie, zbada Twój wzrok i idealnie dopasuje soczewki kontaktowe.

Optometrysta Weronika Binka

Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc

Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ