Badanie USG oka (gałki ocznej) Gdynia, Sopot, Gdańsk
Badanie ultrasonograficzne oka
USG oka Gdynia, Gdańsk, Sopot
Badanie ultrasonograficzne oka i oczodołu jest bezbolesną, bezinwazyjną i szybką metodą diagnostyczną,
wykorzystywaną na co dzień w praktyce okulistycznej.
Dzięki badaniu USG okulista może w szybki sposób ocenić struktury wewnątrzgałkowe,
a także struktury oczodołu.
Na czym polega badanie USG oczu?
W ultrasonografii wykorzystuje się do obrazowania fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które emitowane z urządzenia rozchodzą się w badanych narządach i ulegają odbiciu na poszczególnych strukturach, po czym wracają do urządzenia, gdzie sygnał akustyczny zostaje przetworzony na elektryczny, czego efektem jest obraz, który lekarz okulista widzi na ekranie urządzenia.
W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne i bez obaw można je powtarzać w miarę potrzeby. Nie wymaga rozszerzania źrenicy (czyli podania kropli) czy naruszania ciągłości tkanek.
W naszej klinice okulistycznej w Sopocie badania ultrasonograficzne gałki ocznej i oczodołu wykonujemy na aparacie firmy Quantel Medical Aviso. Aparat do wykonywania badań USG składa się z monitora oraz sondy, którą okulista przykłada do ciała pacjenta.
Badanie ultrasonograficzne oka i oczodołu to podstawowa, a zarazem skuteczna metoda diagnostyczna wykorzystywana w wielu dziadzinach medycyny. Na podstawie wyników uzyskanych z badania okulistycznego USG, podejmuje się decyzje o rozpoczęciu leczenia schorzenia okulistycznego czy zmianie dotychczasowej terapii.
Ultrasonograf gałki ocznej i oczodołu
Rodzaje badania USG oka i oczodołu
USG w projekcji B
Głównie wykorzystywane do oceny tylnego odcinka oka tj. siatkówki, naczyniówki, twardówki oraz ciała szklistego. Najczęściej wykonuje się w przypadku braku możliwości obejrzenia dna oka, w wyniku braku przezierności ośrodków optycznych – np. z powodu zaćmy czy bielma rogówki.
USG w projekcji A
Tak zwana biometria, który w okulistyce najczęściej wykorzystywana jest przed operacją zaćmy, celem zmierzenia długości gałki ocznej. Badanie jest wykonywane przy bardzo zaawansowanych zmętnieniach soczewki.
UBM
Ultrabiomikroskopia, czyli ultrasonografia przedniego odcinka oka, najczęściej wykorzystywana przy podejrzeniu zmian rozrostowych, szczególnie dotyczących ciała rzęskowego lub tęczówki.
Kiedy wykonujemy badanie USG oka?
Badanie USG jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych oka, czyli w sytuacji napotkania przeszkody, np. w postaci zaćmy, która uniemożliwia lekarzowi obejrzenie poszczególnych struktur oka na dnie oka.
Poniżej przedstawiamy listę wskazań do wykonania badania USG oczu:
- odłączenie ciała szklistego i męty w ciele szklistym,
- krwotok do ciała szklistego,
- wysięk zapalny/odczyn w ciele szklistym,
- odwarstwienie siatkówki i rozwarstwienie siatkówki,
- trakcje szklistkowo-siatkówkowe np. w przebiegu cukrzycy,
- guz naczyniówki i inne zmiany nowotworowe wewnątrzgałkowe,
- w diagnostyce zapalenia twardówki, błony naczyniowej,
- diagnostyka garbiaka twardówki,
- ocena mięśni zewnątrzgałkowych,
- diagnostyka obrzęku i druzów tarczy nerwu wzrokowego,
- po urazie okolicy oka, np. przy podejrzeniu ciała obcego wewnątrzgałkowego,
- do pomiarów długości gałki ocznej.
Korzyści badania USG oka
- jest to badanie nieinwazyjne,
- jest bezbolesne,
- powtarzalne, bez ryzyka powikłań zdrowotnych u pacjenta,
- ukazuje obraz narządów w czasie rzeczywistym,
- szybkie w wykonaniu.
Przeciwskazania do badania USG oka
Nie ma bezwzględnych przeciwskazań do wykonywania badania ultrasonograficznego oczu. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa i bezinwazyjność metody, można ją także wykonywać u kobiet w ciąży i u dzieci.
Jak przygotować się do USG gałki ocznej?
Badanie USG oka nie wymaga specjalnego przygotowania. Z uwagi na użycie żelu podczas badania zleca się ograniczenie makijażu okolicy oka. Niewyraźne widzenie, powstałe na skutek użycia specjalnego żelu na powieki, utrzymuje się maksymalnie do kilkunastu minut po badaniu.
Jak wygląda badanie USG gałki ocznej?
Podczas badania pacjent zazwyczaj jest proszony o położenie się na fotel zabiegowy lub kozetkę (czasem badanie można wykonywać w pozycji siedzącej). Do oka podawana jest kropla leku znieczulającego. Następnie pacjent jest proszony o zamknięcie powiek. W kolejnym etapie lekarz przykłada głowice ultrasonografu z niewielką ilością żelu i przesuwa ją po skórze powiek w różnych kierunkach, jednocześnie prosząc pacjenta, aby poruszał oczami w odpowiednim kierunku nie otwierając ich. Badanie dla pacjenta jest całkowicie bezbolesne.
W przypadku USG w projekcji A badanie wykonuje się w pozycji leżącej bądź siedzącej. Do worka spojówkowego podaje się krople znieczulające. Podczas wykonywania badania oczy pozostają cały czas otwarte. Do centrum rogówki przykłada się odpowiednią głowice i wykonuje się kilka pomiarów długości gałki ocznej. Następnie okulista weryfikuje uzyskane wyniki i ewentualnie powtarza badanie, w celu uzyskania jak najdokładniejszych pomiarów. Dokładność i precyzja badania ma ogromne znaczenie, gdyż na podstawie otrzymanego wyniku wylicza się moc soczewki wewnątrzgałkowej, którą podczas operacji zaćmy pacjent ma wszczepioną do oka. Badanie USG A, tak jak USG B, jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta.
Czas trwania badania USG oka
Samo badanie USG OKA trwa kilka minut. Cała procedura od momentu przyjęcia pacjenta do naszej kliniki okulistycznej w Sopocie lub Gdyni wraz z niezbędnymi formalnościami zajmuje około 15- 25minut.