Nowoczesne metody leczenia krótkowzroczności – MiYOSMART
Nowa technologia hamująca krótkowzroczność
Prowadzenie małego pacjenta z krótkowzrocznością jest złożonym procesem. Skorygowanie minusowej wady wzroku w standardowych okularach jednoogniskowych pozwala na wyraźne widzenie, ale nie zatrzyma postępu krótkowzroczności.
Od jakiegoś czasu na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie, które umożliwia okulistom i optometrystom zaopatrzenie małych pacjentów w okulary, które nie tylko dają wyraźne widzenie, ale równocześnie mają działanie terapeutyczne.
Nowoczesne soczewki z technologią rozogniskowania D.I.M.S – Defocus Incorporated Multiple Segments są dostępne w ofercie japońskiej firmy Hoya pod nazwą MiYOSMART. Technologia ta została opatentowana we współpracy z Hong Kong Polytechnic University.
Badanie okulistyczno – optometryczne
Aby ocenić czy pacjent obciążony jest krótkowzrocznością przeprowadzamy w naszej klinice pełne badanie okulistyczne wraz z oceną dna oka po podaniu kropli rozszerzających źrenice. Po takim badaniu należy udać się do jednego z naszych optometrystów, którzy posiadają certyfikat uprawniający do stosowania soczewek MiYOSMART.
Konstrukcja soczewki MiYOSMART
Soczewkę możemy podzielić na dwa obszary. Centralna część soczewki to Optyczna Strefa Korekcji, której średnica to 9,4 mm – to ona zapewnia najlepszą ostrość wzroku. Dookoła tej strefy na powierzchni soczewki znajduje się aż 396 mikrosegmentów rozogniskowania krótkowzrocznego, przypominają one plaster miodu. Zadaniem każdej wyspy jest rozogniskowanie o mocy 3,5 dioptrii, które zapobiega stymulacji oka do szybszego wzrostu, czego rezultatem byłby przyrost wady wzroku. Dzięki połączeniu strefy ostrego widzenia z obszarem rozogniskowania, soczewka zapewnia jednocześnie ostre widzenie i działa terapeutycznie – spowalnia postęp krótkowzroczności, a nawet powoduje jej zatrzymanie.
Działanie soczewki MiYOSMART poparte jest badaniami klinicznymi. Efektem zastosowania soczewek było spowolnienie krótkowzroczności o 60% w porównaniu do klasycznych soczewek jednoogniskowych.
Mając na uwadze to, że użytkownikami soczewek MiYOSMART są dzieci, soczewki wykonuje się z materiału odpornego na uderzenia, aby zapewnić ochronę oczom. Do produkcji wykorzystywany jest poliwęglan – materiał Eye Shield. Słynie on z wysokiej odporności na uderzenia oraz jednocześnie zapewnia ochronę oczu przed ekspozycją na szkodliwe promieniowanie UV.
Soczewki MiYOSMART występują w 3 wariantach:
-
Bezbarwnym
-
Chameleon (fotochromowym)
Soczewka charakteryzuje się zdolnością do zmiany przejrzystości w czasie od 30 do 90 sekund, wewnątrz pomieszczeń soczewki pozostają bezbarwne (kategoria 0), barwi się na szary kolor.
-
Sunbird (przeciwsłonecznym – polaryzacyjnym)
Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem na zewnątrz jest bardzo ważna szczególnie w przypadku dzieci. Wynika to z fizjologii i rozwoju gałki ocznej. Źrenice u dzieci są większe niż u dorosłych, a soczewki wewnątrzgałkowe są przezierne, przez co do siatkówki dociera większa ilość promieni UV.
Dodatkowo w terapii hamującej postęp krótkowzroczności często stosowana jest atropina, która dodatkowo rozszerza źrenice, co powoduje światłowstręt.
Soczewki okularowe MiYOSMART są wyborem rodziców i dzieci na całym świecie. Szacuje się, że dotychczas sprzedano ich już około miliona par!
Jej skuteczność potwierdza nie tylko dobra sprzedaż, ale również nagrody branżowe, dla pierwszej soczewki do kontroli krótkowzroczności o tak wysokim wskaźniku skuteczności:
-
nagroda Grand Prize, Grand Award i Gold Medal na 46. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w kwietniu 2018 r.;
-
nagroda SILMO d’Or w kategorii Widzenie, podczas Targów Optycznych Silmo w Paryżu, w październiku 2020 r.;
-
Złoty Medal Targów OPTYKA, w październiku 2021 roku.
Soczewki okularowe z technologią D.I.M.S. opisuje się jako potwierdzoną metodę kontroli krótkowzroczności według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Międzynarodowego Instytutu Krótkowzroczności w odniesieniu do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.
Kwalifikacja pacjenta do soczewek MiYOSMART odbywa się według ścisłych wytycznych. Podczas pierwszej wizyty sprawdzane są parametry jakości widzenia małych pacjentów, aby uzyskać pełną informację o procesie widzenia. Po dokładnym dopasowaniu soczewek po 2 tygodniach pacjent zgłasza się do salonu optycznego w celu wypełnienia ankiety użytkowania i adaptacji do soczewek. Kolejne wizyty kontrolne odbywają się w regularnym okresie czasu co 6 miesięcy, aby móc skutecznie kontrolować progresję krótkozwroczności.
Ważne:
W razie pogłębienia się wady wzroku w przeciągu pierwszego roku użytkowania soczewek MiYOSMART, producent zapewnia jednorazową darmową wymianę szkieł na nowe soczewki jednoogniskowe. Wybierając soczewki MiYOSMART Twoje dziecko niczym nie ryzykuje.
Optometrysta Weronika Binka