Jak chronić oczy przy komputerze

7 wskazówek jak dbać o oczy
podczas pracy przed ekranem monitora

Jeśli w ciągu dnia spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera, prawdopodobnie w pewnym momencie doświadczysz zespołu widzenia komputerowego (CVS), czyli cyfrowego zmęczenia oczu. Bóle głowy, swędzenie, suchość, niewyraźne widzenie i ból szyi to jedne z najczęstszych objawów, a już dwie godziny przed ekranem wystarczą, aby narazić się na ryzyko. To wyjątkowa przypadłość naszych czasów, a badania szacują, że z powodu naszego nowoczesnego stylu życia może rozwinąć się u 45-70 milionów ludzi. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że przeciętny pracownik biurowy spędza przed ekranem komputera prawie 1700 godzin rocznie, nie licząc dodatkowego czasu spędzonego poza pracą na smartfonach czy tabletach. Patrząc realistycznie, większość z nas nie może uniknąć używania urządzeń z ekranami, ponieważ telefon czy komputer są narzędziami niezbędnymi do pracy i komunikacji międzyludzkiej. Przedstawiamy siedem prostych sposobów jak chronić oczy przy komputerze.

Jak chronić wzrok przy komputerze

1. Zmodyfikuj swoje miejsce pracy

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje stanowisko pracy może powodować zmęczenie oczu. Upewnij się, że zawsze siedzisz co najmniej na wyciągnięcie ręki od ekranu. Powinieneś być w stanie „przybić piątkę z ekranem komputera” z pełnym wyprostem ramienia. Upewnij się, że ekran jest skierowany od 10 do 13 centymetrów poniżej poziomu oczu. To, na czym siedzisz, jest również niezwykle ważne dla Twojej postawy. Upewnij się, że krzesło biurowe zapewnia odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego.

2. Pamiętaj, aby często mrugać

jak chronić oczy przy komputerzeMoże się to wydawać oczywiste, ale mruganie utrzymuje nawilżenie oczu, dotlenia rogówkę i pomaga zapobiegać infekcjom. Kiedy siedzisz i patrzysz na ekran, zwykle nie mrugasz tak często. Spróbuj nabrać nawyku aktywnego mrugania za każdym razem, gdy otwierasz nową wiadomość e-mail lub czekasz na załadowanie strony. Możesz nawet pobrać aplikacje komputerowe, które będą wyświetlać pomocne przypomnienia.

3. Postępuj zgodnie z zasadą 20-6-20

Jeden z najlepszych sposobów na odciążenie oczu jest dość prosty: odwróć wzrok od ekranu. Zasada 20-20 to prosty sposób na włączenie jej do codziennej rutyny. Co 20 minut skieruj wzrok na coś, co znajduje się co najmniej 6 metrów od ciebie, przez 20 sekund. Zmusza to twoje oczy do rozluźnienia akomodacji, dając im bardzo potrzebną chwilę odpoczynku. Jeśli masz możliwość, staraj się dotlenić zarówno organizm, jak i same oczy przerwami spędzanymi na świeżym powietrzu. Patrzenie na naturę, jak drzewa czy kwiaty powinno być również bardziej odprężające niż patrzenie na ekran.

4. Zmniejsz odblaski i używaj odpowiedniego oświetlenia w pokoju

Ekran komputera powinien być najjaśniejszym obiektem w pokoju, więc odpowiednio dostosuj ustawienia. Jeśli jesteś w ciemnym pokoju, przyciemnij ekran i odwrotnie. Może się okazać, że oświetlenie w Twoim biurze jest zbyt jasne, pochodzące ze źródeł naturalnych lub z oświetlenia sztucznego. Poproś dział HR lub swojego szefa, aby przyjrzał się łagodniejszym opcjom oświetlenia, takim jak diody LED i użyj żaluzji lub przechyl ekran, aby odbijać odblaski. Pamiętaj, aby regularnie odkurzać ekran, ponieważ cząsteczki kurzu mogą odbijać światło i powodować kolejne źródło odblasków.

5. Noś okulary aby zmniejszyć zmęczenie oczu

Badaj regularnie wzrok i przedyskutuj korzystanie z ekranów ze swoim optykiem czy optometrystą. Będą w stanie zalecić, czy okulary pomogą zmniejszyć zmęczenie oczu, a także jakie są opcje soczewek, które są specjalnie stworzone do pracy przy komputerze. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, rozważ zamianę na okulary, na czas dnia pracy przy komputerze. Pamiętaj, że technologia soczewek okularowych do komputera bardzo rozwinęła się w ostatnich latach. Oprócz znanych i stosowanych powszechnie powłok, jak antyrefleks czy powłoka antyelektrostatyczna, warto stosować rozwiązania dedykowane do pracy z monitorami. Jak okulary z filtrem światła niebieskiego (o nazwie Blue Control lub Blue Blocker) czy też okulary z soczewkami relaksacyjnymi, posiadającymi mechanizm wsparcia procesu akomodacji dla osób pracujących w bliskich odległościach. Te rewolucyjne soczewki noszą nazwę SYNC.

6. Dostosuj ustawienia monitora do swoich potrzeb

Rób wszystko, co możesz, aby ekran był łatwiejszy do odczytania. Powiększ rozmiar tekstu, przełącz poziomy kontrastu lub podnieś temperaturę kolorów do żółtawego odcienia (unikaj w miarę możliwości niebieskich tonów światła). Baw się wszystkimi wariantami ustawień, aż znajdziesz to, które najbardziej Ci odpowiada. Upewnij się, że znasz główne objawy cyfrowego zmęczenia oczu, aby móc natychmiast podjąć kroki w celu złagodzenia dyskomfortu. Szczególnie gdy  oczy stają się szczególnie suche, obolałe lub swędzą. Potrzebnych jest wiele różnych taktyk, aby poradzić sobie z cyfrowym zmęczeniem oczu, więc nie bój się eksperymentować.

7. Udaj się na wizyty u lekarza okulisty i optometrysty

Jeśli powyższe rady nie pomagają lub nie przynoszą oczekiwanej ulgi, to nie zwlekaj z decyzją o udaniu się do specjalisty. Pamiętaj, że wiele chorób i zabiegów nie miałoby miejsca, gdyby nie odpowiednia profilaktyka, której tak często nam brakuje. Aby ulżyć Twoim oczom podczas w pracy przy komputerze, udaj się do kliniki okulistycznej, która oferuje kompleksowe badanie oczu. Składa się ono z wizyty u lekarza okulisty i optometrysty jednocześnie. Współpraca specjalisty od chorób oczu lekarza okulisty i specjalisty od korekcji wzroku optometrysty gwarantuje znalezienie przyczyny problemu i zastosowania najlepszego rozwiązania.

Optometrysta Weronika Binka

Wypełnij formularz, wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty
i umów się na wizytę okulistyczną w Clinica Dr Szulc

Skontaktuj się z nami pod numerem 501 643 040